DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

G. Kore: 47 günlük grevle kazandılar

Güney Kore’de sağlık emekçileri, kuralsız ve güvencesiz çalışmaya karşı önemli bir kazanım elde ettil

HABER MERKEZİ– Güney Kore’de kamu sağlık çalışanları sandikası KHMU’nun Eulji Üniversitesi Hastanesi’ne bağlı iki kampüste 10 Ekim’de başlattığı grev kazanımla sonuçlandı.

kore sağlık grave 1

Çoğunluğu hemşire bin 500 emekçinin katıldığı grevin 47 gün sonra -önceki gün- önemli kazanımlarla bitirildiği duyuruldu.

Ülke genelinde 95 kamu sağlık kurumunda “geçici” “part time” “kiralık” gibi statülerde olan 10,999 emekçinin “tam zamanlı” ve “kalıcı” statüye geçirilmesi konusunda anlaşma imzalandı. Bu, kuralsız ve güvencesiz çalışmaya karşı önemili bir başarı anlamına geliyor.

Diğer bir kazanım, özel hastanelere kıyasla -aynı işi yaptıkları halde- daha düşük olan ücretler arasındaki farklılıkların giderilmesi için adımlar atılması oldu. İlk etapta ücretler yaklaşık yüzde 9 oranında yükseltilecek.

Böylece KHMU sendikasının -daha önce deklere ettiği- grevin ülke geneline yayılmasına gerek kalmadan eylem sonuçlanmış oluyor.

Grevci emekçiler haftalar boyunca sokakta gösteriler düzenlemişler, aynı zamanda Tayland gibi çevre ülkelerden sınıf kardeşlerinden büyük bir destek görmüşlerdi.

kore sağlık grave 2

Daha fazlası

İlgili

Close