DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

G. Kore: Öfkeli GM işçileri CEO’nun ofisini dağıttı

General Motors Kore işçileri ‘nakit krizi’ bahanesiyle ikramiyelerin ödenmemesine öfkeliler

HABER MERKEZİ– General Motors (GM) Kore fabrikalarında sular durulmuyor.

Amerikan otomotiv tekelinin „Tesislerimizi kapatıp ülkeyi terk ederiz“ tehditleri eşliğinde sendikaya dayattığı ücretleri dondurma, ikramiyeleri kesme, 4 fabrikadan birini tümüyle kapatma gibi saldırıları kabul etmeyen işçiler çeşitli protesto biçimlerine başvuruyorlar.

Son olarak, geçtiğimiz Cuma günü GM Kore’nin Bupyeong tesislerinde işçiler „ikramiyelerin nakit krizi nedeniyle ödenmeyeceği“ açıklandıktan sonra öfkelenerek şirketin CEO’sının ofisini bastılar. Ve odayı dağıttılar.

ABD’li otomotiv tekeli General Motors’un Güney Kore’deki ayağı GM Kore’nin ülkedeki 4 tesisten birini Mayıs ayına kadar kapatma kararı almasına karşı işçiler mücadele edeceklerini duyurmuşlardı.

İşçiler kapatılması planlanan Gunsan’daki tesisin önünde Şubat ayında protesto gösterisi yapmışlardı.

GM’in 16.000 kişilik Güney Koreli işgücünden 2.000’ini istihdam eden Gunsan fabrikasındaki sendikalı işçiler, üzerinde “Dayanışma, Mücadele” yazılı kırmızı kafa bantları takarak kapatma kararının iptal edilmesini istiyorlar.

Amerikan tekeli GM, Trump yönetiminin de desteğini arkasına alarak “karlılığı artırmak için yeniden yapılanma” sürecini başlattı.

Güney Koreli işçi sınıfının son 20-30 yıllık mücadeleler sonucunda elde ettiği kazanımların “işçi maliyetlerini yükselttiği”nden hareketle ülkeden çıkmak istiyor. Onyıllardır o işçiler üzerinden yüksek karlar devşiren otomotiv tekeli şimdi onları bir çırpıda sokağa atmanın planlarını yapıyor. İlk etapta Gunsan’daki fabrikayı kapatıp -duruma göre- diğer tesisleri de kapatmayı gündeme getirecek.

GM 2015’ten bu yana, Avrupa, Avustralya, Güney Afrika ve Rusya da dahil olmak üzere “düşük karlı piyasalar”dan çıkmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close