İŞÇİ SINIFIManşet

G20 Arjantin: Tehditlere rağmen halk sokağa çıktı

Dün başlayan ‘G20 zirvesi’ni protesto etmek için işçi ve emekçiler Buenos Aires sokaklarını doldurdu

HABER MERKEZİ– Arjantin’de dün başlayan „G20 zirvesi“ protestoları devam ediyor.

Hükümetin „Şehri terk etmenizi tavsiye ediyoruz“ tehditlerine rağmen işçi ve emekçiler 30 Kasım Cuma günü de Buenos Aires sokaklarını doldurdu.

Şehrin en bilinen caddelerinden biri olan „9 Haziran“ caddesinde bir araya gelen binlerce kişi, Arjantin hükümetinin IMF’nin dayatmalarıyla birleşik yoğunlaştırdığı neoliberal saldırılara karşı sloganlar attı; başta ABD ve Trump olmak üzere emperyalistlerin saldırganlığını protesto etti.

Çevresindeki geniş bir alanda barikatlar ören polis protestocuları zirvenin yapıldığı yere yaklaştırmadı.

Bugün de sürecek olan G20 toplantıları boyunca Buenos Aires’te hükümet 25 bin polisle fiili sıkıyönetim koşulları oluşturdu. Kentte marketler, hükümet kurumları ve bankalar kapalı durumda.

Bununla yetinmeyen hükümet zirve öncesinde protestocuları tehdit etmişti. Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich, başkentin sakinlerine “Tavsiyemiz uzun hafta sonunu fırsat bilip kenti terk etmeniz. Perşembe günü iş çıkışı kenti terk edin, çünkü sizi çok sınayacak bir ortam olacak. Şiddetin baş göstermesi halinde derhâl çok güçlü kararlar alacağız ve çok güçlü güvenlik önlemleri yürürlüğe koyacağız.” demişti.

arjantin g20 protesto

arjantin g20 protesto arjantin g20 protestoarjantin g20 protesto

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close