DÜNYA

‘G20 karşıtlarını ihbar et’ baskısı

SNCF trenlerdeki görevlilere G20’yi protesto etmeye giden ‘muhtemel kişileri’ ihbar etmeleri yönünde baskı yapıyor.

g20 ihbar et

HABER MERKEZİ– Fransız Demiryolları Şirketi (SNCF) tarafından trenlerde görev yapan kontrolörlere Hamburg’da yapılacak G20’ye katılması “muhtemel grup veya kişileri” ihbar etmeleri baskısı yapılıyor.

ANF’nin aktardığı, demiryolları çalışanlarının önemli bir kısmını temsil eden Sud Rail sendikasının duyurduğuna göre, SNCF şirketinin bürolarına asılan bir notta militan sol grupların şikayet edilmesi isteniyor. “Devletin isteği üzerine” hazırlandığı belirtilen notta, “Devletin talebi üzerine Güvenlik Direktörlüğü’nün Belçika, İsviçre ve Almanya istikametine giden şüpheli grup veya hareketleri bildirme noktasında bize ihtiyacı var” cümlesine yer veriliyor.

Her türlü ‘şüpheli birey ve hareketin’ ihbar edilmesi istenen SNCF notunda ayrıca hedeflenen aktivist gençler de tarif ediliyor.

Söz konusu notta, ‘tehlikeli’ olarak adlandırılan bireyler için ‘radikal’ ifadesi kullanılıyor. Yine bu kişilere örnek olarak yıllardır Notre-Dame-des-Landes Havaalanı projesine karşı çıkan çevreci ve anti-kapitalist gruplar parantez içinde örnek gösteriliyor.

Notta ayrıca ihbar ve gözlemlemelerin 3 Temmuz’dan 13 Temmuz’a kadar yapılması istenirken, bu çağrının açıkça G20 Zirvesi için yapıldığı yazıyor.

Notta şikayetlerin SNCF Güvenlik Direktörlüğü (Suge) yetkililerine yapılması isteniyor. İhbar çağrısının Almanya, Belçika ve İsviçre’ye giden hatların önemli bir kısmının geçtiği Fransa’nın doğusundaki Lorraine bölgesinde asıldığı belirtiliyor.

Sud Rail sendikasından Streetpress adlı haber sitesine yapılan açıklamada, bu tür ‘ihbarcılık’ çağrılarının şirket içerisinde sıklaştığına dikkat çekildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerle işbirliği yapan Vichy Hükümeti’nin politikalarına atıfta bulunulurken, son yapılan ihbar çağrısının ‘tarihin en kötü anlarını hatırlattığını’ vurgunladı.

Özellikle ülkenin İtalya sınırındaki Provence-Alpes-Côte-D’azur bölgesinde göçmenleri ihbar için böylesi baskı ve yönlendirmelerin olduğu da söylendi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close