DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Fransız demiryolu işçileri: Temmuz’da da grev

Özelleştirme saldırısına karşı demiryolu işçilerinin grevi aralıklarla Nisan’dan beri sürüyor

HABER MERKEZİ– Fransa’da grevci demiryolu işçileri, hükümetin, ulusal demiryolu şirketi SNCF’nin özelleştirilmesini de beraberinde getirecek planına karşı Temmuz’da da grev yapacak.

Sendikadan yapılan açıklamada, 3 Nisan’da başlayıp her 5 iş gününden 2’sinde yapılan grevin, Temmuz ayı içerisinde hangi aralıklarla düzenleneceğine ilişkin net bilgiye yer verilmedi.

İşçiler, Macron ve hükümetinin demiryollarının özelleştirilmesi konusunda hazırladığı tasarının „Ulusal Meclis“te onaylanmasının ardından Senato’dan da geçmiş olmasına karşın eylemde kararlılar.

Devletin tekelinde olan demiryolu ulaşımının „özelleştirilmesi, rekabete açılması, kararname ile değişiklikler getirilmesi ve özel ayrıcalıkları bulunan demiryolları çalışanlarının statüsünde değişikliğe gidilmesi“ gibi maddeleri içeren tasarı 454 kabul, 80 ret ve 29 çekimser oy ile 28 Nisan’da meclisten geçmişti.

Öte yandan, bir çok protesto biçimini uygulayıp militan eylemlere imza atan grevci işçiler arasında, grevin Temmuz ayının da ötesine geçilerek sürdürülmesi yönündeki güçlü bir eğilim olduğu ifade ediliyor.

Aiağıdaki videoda grevci işçilerin, bir tren istasyonunun önünde gösteri yaptıkları görülüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close