DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Genel grev: Temer istifa

Brezilya’da sendikaların çağrısı ile hükümetin ekonomik-sosyal saldırılarına karşı yine genel greve gidildi.

brezilya

HABER MERKEZİ– Brezilya’da sendikaların çağrısı ile hükümetin çalışma ve sosyal güvenlik -emekçilere saldırı- politikalarına karşı ikinci kez genel greve gidildi. Yolsuzlukla yargılanan Brezilya Başkanı Michel Temer’e istifa çağrısı yapıldı.

Hükümetin kongreye gönderdiği “çalışma ve sosyal güvenlik reformu“ çalışma koşullarını patronlar lehine esnekleştirirken sendika ve emeklilik katkı payını azaltmayı öngörüyor. Emekçiler ise buna karşı çıkıyor.

Genel grev nedeniyle Brezilya’nın başkenti Brasilia’da otobüsler çalışmadı, metro seferleri durdu. Eylemcilerin bir kısmı Rio de Janerio yolunu kesti.

Sao Paulo Uluslararsı Havalimanı’nına giden yol da eylecilerce kesilirken, havalimanının iç hatlar kısmındaki eylemden “Temer İstifa” sloganları yükseldi.

Ülkede nisan ayı sonunda aynı reforma, yani neoliberal çalışma politikalarına, artan işsizliğe karşı Nisan ayı sonunda genel greve gidilmişti. Milyonlarca emekçinin katıldığı genel grev nedeniyle ülkenin büyük şehirlerinde sokaklar gün boyu boş kalmış, akşam üstü başlayan protestolar sırasında göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşanmıştı.

brezilya2

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close