DÜNYAManşet

Göçmen Moussa için açlık grevi

Fransa’nın Mende şehrindeki Lozer Valiliği önünde toplanan 200 kişi Malili 18 yaşındaki Moussa’nın memleketine gönderilmemesi için eylem yaptı.

Eylemde 2 yıldır yanında çırak olarak çalıştığı çamaşırhane sahibi Moussa’nın memleketine gönderilmemesi için açlık grevi başlattığını duyurdu. 43 yasındaki çamaşırhane sahibi Brice st. Pierre, yaşanan durumun adil olmadığını düşünüyor.

16 yasında memleketinde yaşadığı şiddetten kaçan bir çocuğun geri gönderilmesini vicdanı kabul etmiyor. Moussa’yı kendi işletmesinde kadrolu yapmış, buna rağmen Fransa’nın her geçen gün acımasızlaşan göçmen yasalarının önüne geçememiş. “Önceleri göçmenlerle ilgili bakışım bugünkü gibi değildi. Bana göre birileri yaşadığı yeri terk ediyorsa mutlaka kötü birşey yapmış olduğu içindir diye düşünürdüm. ama artık öyle düşünmüyorum” diyordu çamaşırhane sahibi.

Moussa 16 yasında ülkesinde yaşadığı şiddet ve üvey babasından gördüğü kötü muamele sonucu Fransa’ya kaçmış. 2020 yılında henüz reşit olmayan Moussa sosyal kurumlar aracılığıyla gerekli işlemleri yapılmış, barınma vb. ihtiyaçları karşılanmış ortaokula gitmesi sağlanmıştı. Ancak 2 yıl sonra 2022 yılında 18 yaşına giren Moussa’ya oturum verilmesi rededilmiş, Fransa’dan memleketine gönderilme karar çıkmıştı.

Bir yandan acımasız yasalarla çevrelenen göçmenlik, diğer yandan bunca çürümüşlüğün içinde tertemiz dipdiri kalmış erdemli insanların muazzam dayanışma örnekleri… Bu erdemli insanlarla insana, insani olana aykırı bu yasalarınızı ayaklarımızın altında ezeceğiz!

Bir gün mutlaka bu çürümüşlüğün üstesinden geleceğiz. Herkesin istediği yerde ikamet edebileceği, istediği biçimde yaşama hakkının olduğu günleri mutlaka göreceğiz!

Daha fazlası

İlgili

Close