İŞÇİ SINIFI

Göçmenler direniyor!..

Göçmenler açlık grevlerinin 36. günündeler ve dördü ciddi sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırıldi

Göçmenler direniyor!..

Atina’da 36 gündür direnen üçyüz göçmen işçi açlık grevini sürdürüyor. Geniş Uluslar arası destek ağlarıyla sarmalanan göçmenler, bütün olumsuz koşullara rağmen direnmeye devam ediyor.

Fransa’daki Yeni Kapitalist Partinin (NPA) önderlerinden alain Krivin, 26 Şubat’ta Atina’da grevin 34. gününde 300 göçmen açlık grevcisini ziyaret etti.

Göçmenler açlık grevlerinin 34. günündeydiler ve dördü ciddi sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Yunan Hükümeti, ne kağıtsız göçmenlere ilişkin olarak kapsamlı bir legalleştirmeye gideceğini ne de açlık grevcilerini yasal kabul edeceğini açıkladı. Ayrıca, Yunanistan İçişleri Bakanlığı’nın göçmenlerin yasalaştırma işlerinden sorumlu Bakanı Yannis Ragoussis, açlık grevcilerinin olası ölümlerinden dayanışma hareketinin sorumlu tutulacağını söyledi.

Alain Krivine, açlık grevcileriyle görüştükten sonra aşağıdaki açıklamayı yaptı:

Üçyüz açlık grevcisiyle dayanışma mesajını getirmek için buradayım. Bu, sadece Yunanistan değil Fransa açısından da bir utanç verici bir durum. Mali kriz bağlamında, hükümetler ve patronlar göçmen işçilere herhangi bir şekilde yasal statü vermeme konusunda anlaşmaya vardılar. Bu karar aslında göçmenlerin uzun yıllar sömürüldükten sonra Avrupa’dan defedilecekleri anlamına gelir. Bu durum karşısında, hükümetlerden temel insan hakları ve toplumumuz için yıllar boyunca çalışmış olan kadın ve erkeklerin yasal statü kazanmaları için Avrupa çapında ve tüm ülkelerde geniş, kitlesel ve birleşik bir seferberliğe ihtiyacımız var!

Daha fazlası

İlgili

Close