DÜNYA

Grevler, AfD ve 1 Mayıs

sttut 1 mazıs2Almanya‘nın Stuttgart kentinde sabahın erken saatlerinde Marienplatz‘da toplanmaya başlayan işçi ve emekçiler, saat 10:00‘da Tübingerstraße üzerinden Marktplatz‘a doğru yürüdüler.

Alman sendikaların arkasından, çok sayıda devrimci örgüt de, bu sene farklı olarak, HBDH (Halkların Birleşik Devrim Hareketi) pankartıyla ortak kortej oluşturdular.

Bu yıl 1 Mayıs’a yüzbinlerce emekçi, grevlerle girdi. AfD (Almanya İçin Alternatif) gibi ırkçı partilerin yabancı düşmanı politikalarına karşı dayanışma, emeklilik yaşının yükseltilmesine ve kiralık firmalara karşı, TTIP (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı) gibi işgücünü tümüyle esnekleştiren serbest ticaret anlaşmalarına karşı talepler öne çıktı. DGB (Alman Sendikalar Birliği) başkanı Hoffmann, Marktplatz’daki bitiş mitinginde, ırkçı, sağ popülist partilerin yabancı düşmanlığına karşı dayanışma ve birlikte yaşam düşüncesi öne çıkardı.

Türkiye ve Kürdistanlı emekçiler, 1 Mayıs’a yoğun katılım gösterdiler. Iran Komünist Partisi ve Sri Lanka Tamil Elam Kaplanları da, aynı kortejde yürüdüler.

Alman gençlerinin düzenlediği “Devrimci 1 Mayıs” yürüyüşü ise, DGB eyleminden hemen sonra Schillerplatz‘dan başladı. Her zamanki gibi, ilk eyleme pek ilgi göstermeyen Alman polisi, ikinci eyleme yığınak yaptı. Bir gün önce, AfD kongresine karşı protestolarda, 400‘den fazla kişiyi gözaltına alan polisin, yine provokatif ve sert tutumu dikkat çekti. Biber gazından dolayı yaralananlar oldu.

Göçmenlerin de desteğiyle, canlı geçen ikinci yürüyüş, Erwin-Schöttle-Platz‘da mitingle sona erdi. “Savaşa ve Sermayeye Karşı Sınırsız Direniş!”, “Tarihte Son Yoktur. Savaşa, Krize ve Yoksulluğa Karşı, Sınıf Mücadelesini Örgütleyelim!”, “Erkek Egemenliği ve Kapitalizme Karşı, Enternasyonal Kadın Mücadelesi!”, “Bölünmeye Karşı Sınıf Mücadelesi!” vb. pankartlar taşındı.

Gençler, yaptıkları konuşmada, ırkçı propagandaya karşı dayanışmacı ve sınıfsız bir toplum için mücadeleyi işlediler. Kapitalist ilişkilere ve emperyalist savaşlara karşı, ortak örgütlenme çağrısı yaptılar. Yürüyüş güzergahı üzerine, iki ayrı pankart asıldı. Polisin hızla indirdiği pankartlarda, “Rekabet Yerine Dayanışma” vb. mesajlar yazılıydı.

Genel olarak, yürüyüşlere 6 binin üzerinde emekçi katıldı.

stuutg mayis3 sttut 1 mayis5fvd resim4

Daha fazlası

İlgili

Close