DÜNYAManşet

Güney Afrika’da 150 bin metal işçisi grevde

Güney Afrika’da 150 binden fazla çelik ve metal işçisi 5 Ekim Salı gününden itibaren süresiz greve çıktı

Güney Afrika’nın en büyük metal işçileri sendikası NUMSA, salı günü süresiz grev başlattı. Ülkenin birçok kentinde işçiler kitlesel yürüyüşler yaptı. Patronların yüzde 4,4 zam dayatmasına karşı sendika yüzde 8, önümüzdeki iki yıl için ise enflasyona ek olarak her yıl için yüzde 2 oranında zam talep ediyorlar.

Grevin, ülke genelindeki çelik fabrikaları ve metal işleme fabrikalarında yüzde 100 etkili olduğu bildiriliyor. Ulusal Otomotiv Bileşenleri ve Müttefik Üreticileri Birliği’nin genel müdürü Renai Mootilal, otomobil endüstrisinin yakında etkileneceği konusunda uyardı.

Mootilal Reuters’e verdiği demeçte, “Tarafları çıkmazı hızlı bir şekilde çözmeye ve SA’da ve yurtdışında monte edilen araçlarda uzun vadeli hasar ve olası hat kesintilerini önlemeye çağırıyoruz” dedi.

Onlarca iş yeri önünde grev hatları kuran işçiler birçok Güney Afrika kentlerinde kitlesel eylemler gerçekleştirilirken bazı noktalarda çatışmalar yaşanıyor. Altı Ekim’de Kuzey Boksburg’da, özel güvenlik görevlileri ateş açtı ve grevci bir işçiyi yaraladı.

Johannesburg’un güneyindeki Booysens’de ise bir grup işçinin bir fabrikanın önünde yaptığı eyleme polis plastik mermilerle ateş açtı, en az bir işçi yaralandı. Johannesburg’un batısındaki Krugersdorp’ta da polis ve işçiler arasında çatışma yaşandı.

Daha fazlası

İlgili

Close