İŞÇİ SINIFIManşet

Güney Afrika’da grev ve sınıf dayanışması

Güney Afrika’da İsrail menşeli Milco şirketine satılan Clover adlı süt ve süt ürünleri üreten şirketin işçileri hakları ve sınıf dayanışması için grevde

Hisselerinin çoğu İsrail menşeli Milco şirketine satılan Clover işçileri işten atılmaların durdurulmasını ve şirketin kamulaştırılmasını istiyor. Direnişin bir başka değerli boyutu İsrail devletininin işgal ve Filistinli emekçilerin emek gaspına karşı Filistin Halkı ile dayanışma boyutu.

Güney Afrika Genel Sanayi İşçileri Sendikasına (Giwusa) ve Gıda ve Müttefik İşçiler Sendikasına (Fawu) bağlı yaklaşık 4 bin işçi, 22 Kasım’dan bu yana şirkete karşı grevde. Sendikaların bağlı oldukları Güney Afrika Sendikalar Federasyonu (SAFTU) açıklamalarına göre şirket hisselerinin çoğu 2019 yılında Milco’ya satıldı. Satış sırasında 500 yeni istihdam yaratma sözü verildi. Ancak sadece 2021 yılında toplam 1600 işçi işten atıldı. Greve çıkan işçiler ve sendikaları Güney Afrika hükümetinden şirketin kamulaştırılmasını ve işçi haklarının iyileştirilmesini istiyorlar.

Filistin halkıyla dayanışma! Sınıf dayanışması!

Öte yandan SAFTU tarafından Twitter’da yapılan bir paylaşımda grevin Filistin halkıyla dayanışma boyutu olduğuna da dikkat çekildi. Paylaşımda şu ifadeler kullanıldı: “Milco için yapılan çağrı, yalnızca işten çıkarma yerine istihdam yaratmaya ilişkin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini ihlal etmesine dayanmıyor, aynı zamanda Milco’nun İsrail merkezli bir şirket olduğu gerçeğine de dayanıyor. Bu, Milco’nun Filistin’in şiddetle işgalinde biriktirdiği sermayesini ve gasbedilmiş topraklardan ve Filistin halkının çalınan hayvanlarından üretilen malları ihraç Clover aracılığıyla edebildiği anlamına gelir. Uluslararası işçi sınıfı dayanışması değerleriyle hareket eden enternasyonalistler olarak, işçi sınıfının büyüyen bir şirkete; Filistin topraklarını kuşatan, hırsızlık yapan ve Filistin halkına karşı görülmemiş vahşet uygulayan siyonist emperyalizme ülkemiz topaklarında izin veremeyiz“ denildi.


PICKET AGAINST CLOVER at Department of Trade and Industry in Pretoria

Call for the disinvestment of MILCO from Clover.
#FAWU
#GIWUSA

Daha fazlası

İlgili

Close