DÜNYAManşet

Güney Afrika’da isyan

Güney Afrika’da eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın tutuklanması protestoları açlık yoksulluk isyanına dönüştü

Güney Afrika eski Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, haziran ayının sonunda Anayasa Mahkemesi tarafından hakkındaki yolsuzluk iddiaları ile ilgili başlatılan soruşturmada “İş birliği yapmayı reddettiği ve mahkemeye itaatsizlik ettiği“ gerekçesiyle 15 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Zuma cezasını çekmek üzere geçen hafta cezaevine girmişti. Zuma’nın cezaevine girmesi protestosu ile başlayan eylemler kısa sürede yoksulluğa karşı isyana ve yağmalamalara dönüştü.

Johannesburg ve Cape Town başta olmak üzere birçok kente yayılan ve yoksulluğa karşı kitlesel bir isyana dönüşen eylemlerde, polisle eylemciler arasında çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Kendiliğinden yoksulluk isyanına dönüşen eylemlerde yağmalanan yerlerin ateşe verildiği dünya basınına yansıyan haberler arasında.

Soweto‘da bir alışveriş merkezinin yağmalanması sırasında çıkan izdihamda ezilerek öldüğü söylenen 10 kişiyle birlikte, ölenlerin sayısının 72’yi bulduğu söyleniyor.

Polis, eylemlerin başladığı Cuma gününden bu yana 1200’ü aşkın kişinin tutuklandığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ise Apartheid rejiminin sona erdiği 1990’lardan bu yana en ciddi şiddet dalgasının yaşandığını söyledi.

Alışveriş merkezleri ve zincir mağazaların yağmalandıktan sonra ateşe verildiği eylemlerde, çok sayıda nakliye aracı da ateşe veriliyor. Eylemler nedeniyle birçok anayol trafiğe kapanırken, yakıt başta olmak üzere birçok ürünün bulunmasında da sorunlar yaşanıyor.

Ülkede polisin yetersiz kalması nedeniyle eylemleri bastırmak için ordu birlikleri de görevlendirildi.

Daha fazlası

İlgili

Close