GENÇLİKManşet

Güney Afrika’da üniversite öğrencilerinin eyleminde bir kişi öldürüldü

Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’ta eğitim veren Wits Üniversitesi’nin öğrencilere sağlanan yardımları kesmesinin ardından Ocak ayından beri öğrenciler eylemler düzenliyordu.

Düzenlenen protesto gösterilerinde dün bir kişi yaşamını yitirdi. Olayın, polis tarafından gerçekleştirildiği söylenirken, ülke çapında öfkeli gençler “Hepimizi öldürün” diye sloganlar atıyorlar.

Üniversite öğrencileri, kendilerine sağlanan finansal yardımların kesilmesi sonucu ‘eğitim haklarının ellerinden alınmasını’ protesto ederken, Wits Üniversitesi, öğrencilerin harçlarını ödemedikleri gerekçesiyle yeni yıl kayıtlarını yapmalarına izin vermemişti. Kayıt hakları elinden alınan öğrenciler, devletin ve üniversitenin finansal ve sağlık yardımlarının hakları olduğunu ve yakın zamanda bununla ilgili bir anlaşma olduğunu hatırlatarak eylemlere başlamıştı.

Dün düzenlenen eylemde polis, öğrencilere plastik mermi ve şok silahlarıyla saldırdı. Olaylar esnasında eylemci grupta yer almayan bir kişi yaşamını yitirdi. Görgü tanıkları bu kişinin polis tarafından öldürüldüğünü iddia etti.

Polis tarafından vurulduğu belirtilen kişinin ölmesi ülkede protestoların daha da yükseleceğinin işaret fişeği olacak gibi.

Daha fazlası

İlgili

Close