DÜNYAManşet

Güney Kore’de binlerce doktor hapis cezası tehdidine rağmen grevde

Covid-19 salgınının en fazla yükünü çeken, çalışanların ölümlerinin yaygın olduğu sağlık sektöründe direnişi sesleri de her geçen gün biraz daha yükseliyor.

Güney Kore’de binlerce doktor, hükümetin “Görevinize dönün” emri, “Yoksa hapis cezası vereceğiz“ tehditlerine rağmen greve gitti. Daha önce yapılan sayısız greve rağmen Sağlık Bakanlığı yerel saatle 15.00’te Güney Kore’deki kliniklerin yüzde 31,3’ünün kapılarını kapattığını duyurdu.

Güney Kore’de doktorlar, tıp öğrencileri ve hükümet arasındaki tartışma, ülkede yeni bir corona virüsü dalgası yaşanması ile kızıştı. Grev nedeniyle başkent Seul’daki büyük hastanelerde çalışma saatleri azaltıldı ve bazı ameliyatlar ertelendi. Acil servislerde çalışan doktorların hayati hizmetlerin devamını sağlamak için görevlerini sürdürmeye devam ettiği bildirildi.

Reform adı altında saldırı

Tıp öğrencilerinin sayısının artırılmasının sağlık sektörüne ayrılan ilave fonun gereksiz kullanımı olacağını savunan doktor adaylarının grevinde de, bunun sağlık sistemine etkilerinin büyük olmasından endişe edildiği açıklanmıştı. Seul hükümeti, Kovid-19 salgını gibi kamu sağlığı krizlerine daha iyi hazırlanmak için gelecek 10 yılda tıp öğrencilerinin sayısının 4 bin artırılmasının hedeflendiğini açıklamıştı.

Grevlere rağmen, Güney Kore Sağlık Bakanlığı, Kore Tıp Birliği ve Kore İntern/Stajyer Doktor Birliği dahil doktor örgütlerinin hükümetle yürütülen müzakerelerden duyulan memnuniyetsizliği dile getirmesinin ardından ülke çapında 2 binden fazla sağlık merkezinin grev çerçevesinde kapatılmasının planlandığını duyurmuştu.

Bu grev, sağlık emekçilerinin örgütlendiği Kore Tıp Birliği KMA, Kore İntörn/Stajyer Doktor Birliği’nin Ağustos ayı içinde yaptığı ikinci grev. Yaklaşık 130 bin doktoru temsil eden Kore Tabipler Birliği’ne göre hükümetin söz konusu planı yalnızca doktorlar arasındaki rekabeti arttıracak, tıbbi altyapıda bölgesel eşitsizliği gidermeyecek.

Ayrıca geçen haftanın sonundan bu yana eğitim gören stajyer doktorlar ve asistan doktorlar da halen grevde

Ruhsat iptali ve hapis cezası tehdidi

Sağlık Bakanı Park Neung-hoo, greve katılarak işe dönmeyi reddeden doktorların ruhsatlarının askıya alınacağını ya da iptal edileceğini, hatta bu kişilerin 3 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecekleri tehdidini savurdu.

Park, “Hükümet, Kovid-19 krizi sırasında insanların hayatlarını ve güvenliği rehin alan herhangi bir kolektif eyleme sert karşılık verecektir.” ifadesini kullandı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close