İŞÇİ SINIFIManşet

Güney Kore’de pil fabrikasında ölen işçilerin sayısı 23’e yükseldi

Güney Kore’nin Hwaseong şehrinde “Aricell” adlı lityum pil üretim fabrikasında çıkan yangında ölen işçilerin sayısı 23’e çıktı.

İşçi katliamında; ülkenin başkenti Seul’ün güneyinde yer alan lityum pil fabrikasında çıkan yangın sonrası yürütülen arama kurtarma çalışmalarında, bir işçinin daha cesedine ulaşıldığı belirtildi.

Yangın nedeniyle yaşamını yitirenlerin işçilerin sayısının 23’e yükseldiğini kaydeden yetkililer, hastaneye kaldırılan 2’si ağır yaralı 8 kişinin tedavilerinin sürdüğünü aktardı.

Yetkililer, yangında hayatını kaybeden 23 işçiden 17’sinin Çin, 5’inin Güney Kore ve 1’inin Laos vatandaşı olduğunu belirtti.

Polis, itfaiye, adli tıp uzmanları ve diğer hükümet yetkililerinden oluşan ekip, yangının nedenini araştırmak amacıyla olay yerinde ortak inceleme başlattıkları yine yapılan açıklamalar arasında.

Güney Kore’de her yıl endüstriyel felaketlerde onlarca işçinin öldüğü bir dizi katliam yaşanıyor. Güney Kore, elektrikli araçlar için lityum iyon pillerin en büyük üreticilerinden ve Hyundai Motor ve yan kuruluşu Kia’nın da merkezidir.

Kapitalist tekellerin azami karları için işçilerin yaşamının hiçbir öneminin olmadığını Güney Kore’deki katliam bir kez daha gözler önüne serdi.

Basına yansıyan haberlerde yaşamını yitirenlerin çoğunluğunu oluşturan Çinli işçilerin geçici olarak işe alındığı ve binanın yapısını bilmeyen kişiler olduğu belirtiliyor. Kapitalist sistemde tekellerin gözü dönmüş kar hırsı ve rekabeti, işçilerin yaşamlarını hiçe sayarak bu tür trajedilere yol açıyor.

Daha fazlası

İlgili

Close