DÜNYAManşet

Haiti’de Aquin hapisanesindeki tüm tutsaklar firar etti

Yolsuzluk karşıtı eylemler sürerken güneyde bulunan Tiburon’da Aquin hapishanesinde bulunan 78 tutsağın tamamının firar ettiği açıklandı.

HABER MERKEZİ-Petrocaribe programının fonlarıyla ilgili yolsuzluk yapılması ve etkin araştırılmaması ile ilgili başlayan eylemler birinci haftasını doldurdu. Eylemler sırasında Haiti’nin güneyinde yer alan Tiburon bölgesindeki Aquin hapishanesinde bulunan 78 mahpusun tamamının firar ettiği açıklandı.

Geçen yıldan bu yana süren gösterilerde; Venezuela tarafından 2005’te hayata geçirilen Petrocaribe programının fonlarıyla ilgili yolsuzluk iddialarını soruşturmakta başarısız olduğu gerekçesiyle Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin istifası talep ediliyor.

BBC’nin haberine göre; gösterilerin sürdüğü sırada Aquin hapishanesinde mahpusların programlanmış duş saatinde hücrelerini terk ettikleri, daha sonra hücrelerine dönmeyi reddettikleri ve bölgedeki polisin bölgedeki protestolarda görevli olmasından yararlanarak hapishaneden firar ettikleri belirtildi.

Haiti’de Port-au-Prince’de, Petrocaribe programının fonlarıyla ilgili yolsuzluk iddialarına karşı 8 Şubat’ta eylemler başlamıştı. Eylemcilerle polis arasında çıkan çatışmalarda bugüne kadar çok sayıda kişi yaralanırken en az 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Daha fazlası

İlgili

Close