DÜNYAManşetVideo

Haiti’de hükümet karşıtı eylemlere saldırı

Başkent Port-au-Prince’de düzenlenen protestolar sırasında açılan ateş sonucu2 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı

HABER MERKEZİ– Karayipler ülkesi Haiti’de yolsuzluüun ve yoksulluğun tetiklediği hükümet karşıtı protestolarda açılan ateş sonucu 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı.

Polis, Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin istifası talebiyle başkent Port-au-Prince’de düzenlenen protestolar sırasında, “kim tarafından açıldığının henüz belli olmadığı” belirtilen ateşte 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin yaralandığını“ açıkladı.

İki polis aracının yakıldığı eylemlerde 12 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Jacmel, Cap-Haitien, Saint-Marc ve Gonaives kentlerinde de benzer gösteriler düzenlendi. Amerika kıtasının en yoksul ülkelerinden Haiti’de şubat ayında yüksek enflasyon, yoksulluk ve yolsuzluğa tepki olarak başlayan hükümet karşıtı protestolara, son günlerde başta başkent Port-au-Prince’de olmak üzere yüz binlerce kişi katıldı. ABD yanlısı olmakla suçlanan Devlet Başkanı Moise’ye tepki gösteren eylemciler, gösterilerde ABD bayraklarını ateşe vermişti.

Protestocuların araçlar ve büyük taşlarla barikatlar kurması sonucu bazı şehirler arasında ulaşım aksadı. Protestocuların lastik yaktığı ve yolları kapattığı gösteriler nedeniyle çok sayıda mağaza ve benzin istasyonu kapandı.

Polis, devlet başkanlığı sarayının yakınlarına barikat kurduğunu ve bu barikatları aşmaya çalışan protestoculara göz yaşartıcı gaz kullanarak saldırdı. (Ajanslar)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close