DÜNYAManşetVideo

Haiti’de isyan sürüyor: Devletin aracı kitlenin üzerine sürüldü, 6 protestocu katledildi

Daha iyi yaşam koşulları isteyen ve yozlaşmış hükümetlerden bıkan halk, 4. gününde süren genel greve aktif olarak katılıyor

HABER MERKEZİ– Haiti’de 4. gününe giren genel grev sürerken ülke genelinde düzenlenen yolsuzluk karşıtı gösteriler sırasında devletin saldırıları yoğunlaşıyor.

Dün (Çarşamba) devletin resmi bir aracının kitlenin üzerine sürüldüğü, saldırıda en az 6 kişinin öldüğü, daha fazlasının ise yaralandığı, aracın daha sonra eylemciler tarafından yakıldığı bildirildi.

Ülke genelinde düzenlenen protestolarda şu ana kadar en az 11 kişinin polisin saldırıları sonucu hayatını kaybettiği aktarıldı.

Genel kalkışma geçtiğimiz Pazar günü on binlerin katılımyla genişlemiş ve halk daha iyi yaşam koşulları ve yozlaşmış hükümetlere son verilmesi taleplerini dile getirmişti.

Başkent Port-au-Prince’de binlerce kişi, Venezuela tarafından 2005’te hayata geçirilen Petrocaribe programının fonlarıyla ilgili yapılan yolsuzlukları protesto ederek, devlet başkanlığı sarayına doğru yürümüştü.

Haiti Senatosunca yürütülen bir soruşturmada en az 14 eski hükümet yetkilisinin Petrocaribe fonlarıyla ilgili yolsuzluk yaptıkları açığa çıkmıştı.

Petrocaribe programı bölge ülkelere petrol altyapılarını kurmak için maddi destek sağlamak amacıyla Venezuela tarafından 2005’te oluşturuldu.

Kaynak: AFP

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close