GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Kolombiya’da protestolar kaldığı yerden..

Kolombiya’da Devlet Başkanı Ivan Duque ve hükümet karşıtı protestolar yeniden başlayarak ülkede genel grev ilan edildi.

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da Devlet Başkanı Ivan Duque ve hükümetinin politikalarına karşı protestolar yeniden istim alıyor. Ülke çapında genel grev ilan edilirken, birçok şehirde halk sokaklara döküldü.

Dünya basınında çıkan haberlere göre, „21-E“ (21 Ocak) adı verilen protesto gösteri günü Kolombiya’da 2020 yılının ilk grev ve protesto günü olarak ifade ediliyor. Grev Komitesi üyeleri, hükümet ile diyaloglarından cevap alamadıkları için sokağa indiklerini açıkladı. Cali, Barranquilla, Bucaramanga ve Medellin’de başlayan yürüyüşlerde bazı yolların kapatıldığı bildirildi.

Ayrıca 2020 yılının ilk gününden bu yana 20’den fazla yerli liderin öldürülmesi üzerine yerli gruplar da gösterilere katılma kararı aldı. Kolombiya’nın yerli halklarını temsil eden Ulusal Yerli Örgütü (ONIC) tarafından yapılan açıklamada, “Tüm vatandaşları çağırıyoruz. Tüm ülke için hepimiz dışarı çıkıp ömür boyu daha iyi yaşam hakkımızı isteyelim. Sosyal haklarımız savunalım” ifadeleri kullanıldı.

Başkent Bogota’da hükümet karşı protestolar için Plaza de Bolivar’a kadar yapılacak yürüyüşün yerel saatle 17.00’de başlayacağı duyuruldu. Erken saatlerden itibaren yollar öğrenciler tarafından kapatılmaya başlandı. Bazı protestocular ile polis arasında da çatışma yaşandı.

Kolombiya’da gösteriler, 21 Kasım’da ilan edilen genel grevle başlamıştı. Yer yer polisle göstericiler arasında çatışmaların yaşandığı olaylarda 5 kişi hayatını kaybetmiş, aralarında polislerin de bulunduğu 1000’e yakın kişi yaralanmıştı.

Farklı gruplarla diyalog halinde bulunan hükümetle Aralık ayında görüşen sendikalar, özelleştirmelerden vazgeçilmesi, son 2 yılda öğrenciler ve yerlilerle varılan mutabakatlara sadık kalınması, barış anlaşmasının uygulanması, toplum liderlerine yönelik suikastlar karşısında adım atılması, göstericilere yönelik şiddet uygulayan Kolombiya özel polis birimi ESMAD’ın lağvedilmesi, emeklilik ve ücretlerle ilgili yasa tasarısının geri çekilmesi ve vergilerin hafifletilmesi gibi taleplerde bulunuyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close