DÜNYAManşet

Halk isyanının yıl dönümünde ‘Rif’e destek

Avrupa şehirlerinde 'Rif Hareketi'ne destek eylemleri yapıldı

200 akademisyen ve aktivist Fas yönetimine ‘Rif Hareketi’ tutsaklarının serbest bırakılması çağrısında bulundu

HABER MERKEZİ– Farklı ülkelerden 200 akademisyen ve aktivist Fas yönetimine ‘Rif Hareketi’ tutsaklarının serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Rif Hareketi Tutuklularına Destek Komitesince yapılan yazılı açıklamada, aralarında Avrupa Birliği (AB) ülkeleri milletvekillerinin de bulunduğu 200 akademisyen ve insan hakları aktivistinin bir bildiri yayımlayarak “Rif Hareketi mensubu oldukları” gerekçesiyle hapishanede tutulan bölge halkından aktivistlerin serbest bırakılması çağrısı yaptığı belirtildi.

AB ülkelerinden bazı milletvekilleri, Mısır ve İtalya’dan iki sendika temsilcisinin yanı sıra çok sayıda akademisyen tarafından imzalanan bildiride, “Rif Hareketi tutsaklarından 37’si şu an açlık grevinde ve cezaevinde zor şartlar altında yaşamakta. Fas yönetiminden tutukluların serbest bırakılmasını ve tüm haklarının iade edilmesini talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Aralarında tanınmış akademisyenler Arundhaty Roy, Noam Chomsky ve Ken Loach’un da imzasının bulunduğu bildiri, halk direnişinin yıl dönümü vesilesiyle yapıldığı kaydedildi.

Avrupa şehirlerinde destek eylemleri

Málaga, Rotterdam, Madrid, Barcelona gibi Avrupa şehirlerinde Rif aktivistleriyle ve bölge halkıyla dayanışma eylemleri gerçekleştirildi.

Rotterdam’daki yürüyüş ve mitinge binlerce kişi katıldı.

Fas’ta gösteriler yasaklandı

Fas’ın kuzey bölgesindeki kitlesel halk direnişinin 1. yılında 27 ve 28 Ekim tarihlerinde sokak gösterileri yasaklandıı. Sokaklar devlet güçleri tarafından işgal edildi.

El-Huseyma yerel yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, ülkenin kuzey bölgesinde gösterilerin başlamasına sebep olan balıkçı Muhsin Fikri’nin ölüm yıl dönümü dolayısıyla “sosyal medya üzerinden yapılan gösteri çağrılarının yasa dışı olduğu ve yerel yönetimin gösterilere izin vermeyeceği” belirtilmişti.

‘Özgürlük, onur, iş, adalet’ haykırışları

Fas’ın kuzeyinde 1 yıl önce patlayan öfke derinleşen yoksulluğun, özgürlüksüzlüğün, işsizliğin biriktirdiği tepkinin sonucu olarak ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler’in 2015 yılındaki verilerine göre Fas’ta 5 milyon yoksul yaşıyor. “Sosyal adaletsizlik“ giderek yayılırken, özgürlükler kısıtlanıyor, yoksulluk derinleşiyor. Biriken tepkiler sokağa yansıyor.

Hemen her kitlesel direniş hareketinde olduğu gibi burada da hareketi tetikleyen 2016’nın Ekim ayında yaşanan bir olay oldu.

Muhsin Fikri isimli genç bir balıkçı polisin el koyduğu ve çöpe attığı balıklarını çöp kamyonundan almaya çalışırken ezilerek öldürülmüş, ardından polise ve hükümete tepki eylemleri başlamıştı. Balıkçının polis marifetiyle ölümü özellikle “iş ve adalet” taleplerini öne çıkaran gençlerin hareketini tetikledi. Kadınların ön saflarda olduğu eylemlerde bölge halkı sağlık gibi en temel alanlarda sosyal hak taleplerini de dile getirdi.

Mayıs ayının sonlarında ve Haziran ve Temmuz aylarında Hirak aktivistlerini hedef alan büyük tutuklama furyasından sonra Rif mahkumlarının serbest bırakılması için çok sayıda eylem düzenlendi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close