DÜNYAManşet

Halkın İradesi Bir Kez Daha Darbelendi

Avrupa Demokratik Güç Birliği HDP milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklanmasına ilişkin bir açıklama yaptı. Aşağıda yapılan açıklamayı veriyoruz.

Halkın İradesi Bir Kez Daha Darbelendi
Türkiye Parlamentosunda halkın iradesi bir kez daha gasp edildi. 6 Milyonu aşkın seçmenin tüm baskılara rağmen iradesinin temsiliyetini verdiği HDP milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekillikleri düşürüldü ve aynı gün göz altına alınarak tutuklandılar. Ayrıca CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun da milletvekilliği düşürüldü.

Tarihin Tekerrürü!
Türkiye parlamentosunda milletvekillerinin hazırlanan düzmece fezlekelerle iradelerinin ellerinde alınması ve tutuklanması yeni değil. Daha önce de defalarca Kürtlerin ve demokratik güçlerin seçtiği vekillerin iradesine pranga vurulmuştur. 4 Haziran tarihi, 2 Mart 1994’ün, 4 Kasım 2016’nın davamı olarak görülmelidir. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun R.T. Erdoğan ve faşist şura kasının emriyle sunulan fezlekeyle, haklarındaki kesinleşmiş yargı kararlarından ötürü 4 Haziran 2020 tarihinde dokunulmazlıkları düşürüldü. Aynı gün Leyla Güven Diyarbakır’daki evinde, Musa Farisoğulları ise Ankara’daki HDP merkezine giderken Diyarbakır yolu üzerinde göz altına alındılar.

Toplumsal muhalefetin kendi gücüne dayanarak seçtiği milletvekillerin göz altına alınıp tutuklanması yeni değil. 2 Mart 1994 yılında DEP Genel Başkanı Hatip Dicle, Milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan, Sırrı Sakık ve Mahmut Alınak’ta vekillikleri düşürülerek, tutuklanıp uzun süre cezaevine kapatılmışlardı. Aynı şekilde, 4 Kasım 2016 tarihinde dönemin HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve 13 Milletvekili tutuklanmıştı. Gene HDP’nin kazandığı bir çok belediyeye kayyum atanarak, eş başkanları göz altına alınarak tutuklanmıştır.

Halkın İradesinde Korkuyorlar!

Tüm bu yaşananlar faşist R.T. Erdoğan iktidarının halkın iradesinde duyduğu korkudur. HDP’nin tüm baskılara rağmen oy oranlarını yükselterek, barajı aşması, toplumsal muhalefetin çeşitli temsiliyetini parlamentoya taşıması iktidarın gözünü korkutmaktadır. Rojave Kürdistan’nın işgal edilmesi, yüzlerce sivilin kimyasal gazlarla katledilmesi, gerici faşist çeteler üzerinden sivillere yönelik katliamların devam ettirilmesi bu politikanın bir parçasıdır. Son bir kaç yıl içinde onbinlere varan HDP çalışanı ve yöneticisinin tutuklanması, Kürtlere yönelik sürdürülen katliamcı siyasetin sonucunda her yıl onlarca sivilin katledilmesi, köy ve kentlerin bombalanması, gerilla cenazelerinin mezarlarından çıkartılarak kaldırım kenarlarına defnedilmesinin tümü korkularındandır. Fakat halkın deyimiyle “korkunun ecele faydası yoktur.” Kurdukları saraylar mutlaka bir gün halkın iradesiyle başlarına yıkılacaktır.

Avrupa Demokratik Güç Birliği olarak; Leyla Güven, Musa Farisoğulları, Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklanmalarını kınıyor, Avrupa kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz. Başta yerli demokratik güçleri ve göçmen kurumları olarak bu saldırıya karşı, milletvekillerini sahiplenmeye ve onların serbest bırakılması için aktif mücadele etmeye çağırıyoruz!

Faşizme Karşı Omuz Omuza!
Leyla Güven ve Musa Farisoğulları İrademizdir, Dokunulmazımızdır!

Avrupa Demokratik Güç Birliği

Daha fazlası

İlgili

Close