İŞÇİ SINIFIManşet

Hamburg Limanında Uyarı Grevi ve Gösteri

Hamburg Limanındaki işlemler bugün yapılan bir uyarı grevi nedeniyle büyük ölçüde felç oldu.

Ver.di Sendikası en önemli liman şirketlerinin çalışanlarına iş bırakma çağrısında bulundu.

Grev nedeniyle; Hamburger Hafen ve Logistik AG (HHLA), Eurogate’deki konteyner gantry vinçleri kaldırıldı. Birkaç büyük konteyner yük gemisindeki mürettebatın beklemekten başka çaresi yoktu. Çünkü bugün neredeyse hiçbir şey yüklenmiyor ve boşaltılmıyordu. Köhlbrand Köprüsü‘nden çok uzakta olmayan, normalde kömür ve cevherin aktarıldığı Hansaport’ta bile bütün işler durmuştu. Bir sendika sözcüsü “Hamburg Limanı durma noktasında” dedi.

Diğer limanlar da etkilendi

Aynı durum Aşağı Saksonya‘daki Brake ve Emden limanlarının yanı sıra Bremen ve Bremerhaven limanları için de geçerli. Sendikaya göre uyarı grevi, müzakerelerin üçüncü turuna paralel olarak, yerine göre 24 ila 48 saat arasında sürecek.

Hamburg şehir merkezinde yürüyüşler

Öğle saatlerinde Hamburg’da liman işçilerinin büyük bir gösterisi Elbphilharmonie konser salonundan ana tren istasyonu ve Besenbinderhof yönüne doğru başladı. Yaklaşık 1.000 kişinin katıldığı gösteri nedeniyle şehir merkezinde zaman zaman normalden daha fazla sıkışıklık yaşandı.

Ücret artışı için mücadele

Ver.di Sendikası ve Alman Liman İşletmecileri Merkez Birliği (ZDS) ücret anlaşmazlığında bir anlaşmaya varmak için Hamburg’da iki gün boyunca bir araya geldi. Ver.di, çalışanlar için saat başına üç Euro daha fazla ücret talep ediyor ki bu da bazı alanlarda çift haneli ücret artışı anlamına geliyor. Ücret artışlarının özellikle düşük ücret grupları için mali rahatlama sağlaması amaçlanıyor. İşverenler yüzde 2.5’luk bir teklif sundu ve sektördeki zorluklar göz önüne alındığında bunun adil bir teklif olduğunu söyledi.

Limanlarda 12 bin çalışan etkilendi

Kendi verdiği bilgilere göre ZDS, 141 üye şirketinden ilgili toplu ücret sözleşmesine bağlı olan 56’sının çıkarlarını temsil etmektedir. Bu durum, yaklaşık yarısı Hamburg’da olmak üzere yaklaşık 12 bin çalışanı etkilemektedir.

Daha fazlası

İlgili

Close