DÜNYAManşet

Hamburg, Strasbourg, Viyana’da 1 Mayıs

Pandemiyi bahane ederek kısıtlamalara gidilmesine rağmen Almanya’nın Hamburg kentinde değişik bölgelerinde yüzlerce emekçinin katıldığı 1 Mayıs eylemleri yapıldı.

Her yıl 30 Nisan akşamı geleneksel olarak Sternschanze‘de bulunan ve anti faşist grupların yıllardır kamulaştırdığı Rote Flora önünde yapılan eylemde sadece 200 göstericiye izin verildiği iddiasıyla bütün bölge abluka altına alınmış, gösteriye katılmak isteyenleri sokak girişlerini kapatarak insanların girmesi engellenmişti. Çıkan arbedede polis biber gazı kullanarak bir çok genci gözaltına aldı.

Bugün Hamburg’da merkezi eylemlere pandemi nedeniyle yasaklamalar getirildi, yürüyüşlere izin verilmedi. Farklı grupların şehrin 15 farklı bölgesinde yaptığı 1 Mayıs eylemlerinde yüzlerce insan 200 kişi kısıtlamasına rağmen katıldı.

Avrupa Demokratik Güç Birliği ve MLPD’nin organize ettiği 1 Mayıs eyleminin başlama noktası Reeperbahn oldu. Tüm kısıtlamalara rağmen yürüyüş yapılarak miting alanı olan Balık Pazarına çağrı konuşmaları yapılarak yüründü. Saat 10- 13. 00 arası yapılan mitingde Türkçe ve Almanca marşlar okundu, ADGB, MLPD, IG Metall, NGG, Sağlık ve eğitim emekçileri sendika temsilcileri konuşmalar yaptı. İlkokul öğrencisi olan üç çocuk ise pandemide eğitim sisteminin yarattığı sosyal ve ekonomik sıkıntılardan nasıl etkilendiklerini aktardı.

Dammtor’dan “Krizin bedelini zenginler ödesin” sloganıyla Hamburg’un zenginlerinin oturduğu Alster- Winterhude bölgesine yürüyüş yapmak isteyen eylemcileri polis abluka altına alarak engelledi. Almanya’nın en zenginlerinin yoğunluklu oturduğu Alster Gölü çevresinde de polis ablukası hakimdi.

Polisin engellemesini yarmaya çalışan eylemcilerin bazıları “polise mukavemet ve izinsiz yürüyüş” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Geleneksel olarak akşam 18.00 de başlayan alternatif 1 Mayıs yürüyüşünü engellemek için anti faşistlerin yoğun olduğu St.Pauli, Sternschanze ve Karoviertel bölgelerini polis sokak sokak abluka altına aldı. St.Pauli’nin farklı noktalarında buluşarak merkezi tren garının olduğu bölgede başlayacak olan yürüyüşe gitmek isteyen anti faşistlerle polis arasında ablukayı kırmak için saatlerdir yer yer çatışmalar yaşanıyor.

St. Pauli ve şehrin merkezi tamamen hala süren abluka altında. Sokaklarda gruplardan kopmuş olan anti faşist gençler polis tarafından ya fişlenerek aranıyor ya da gözaltına alınıyor. St. Pauli’ye bağlı olan Karo ve Schanzen mahallesinde mahalle sakinleri gençlerin gözaltına alınmadan ablukadan çıkabilmeleri için sokaklara çıkarak yardım ediyor.

Bazıları ise evlerinin pencerelerinden hopörlerle anti kapitalist ya da anti faşist müzik gruplarının şarkılarıyla protestoya farklı bir boyut katıyor. Giriş katlarda oturan bazı mahalle sakinleri ise eylemciler için evlerini geçiş yolu yaptı. Çoğu binanın kapıları açık tutularak eylemcilere açık davette bulunuldu.

Hamburg‘da panzer ve tomalar, yüzlerce polis arabası ve polisle abluka devam ediyor.

Strasbourg’da 1 Mayıs

Korona yasaklarına rağmen Fransa’nın Strasbourg kentinde 1 Mayıs’a katılım beklenenin üstünde oldu. Sabah saat 10’da Place de la Bourse’da toplanan yüzlerce kişi Strasbourg’un işlek caddelerinde sloganlar eşliğinde yürüdü. Eylem saat 12 sıraları 1 Mayıs’ın başladığı noktada sona erdi.

1 Mayıs kortejinin en başına işten atılmakla karşı karşıya olan Knor işçileri konumllandılar.

Onların arkasında Anti-Kapitalist Parti, Fransa Komünist Partisi, Sendikalar, Anti-Faşistler, öğrenciler, Sarı Yelekliler, Türkiyeli devrimci kurumlar, Kürt Derneği, Şilili devrimciler, ve 1 Mayıs’a canlılıkları ile damgasını vuran Strasbourg Anti Faşistleri yer aldı.

Viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da 1 Mayıs vesilesiyle yürüyüş ve sonrasında bir miting düzenlendi. Avusturya işçi sendikası Komitern tarafından organize edilen mitinge, Demokratik Güç Birliği’nin çatısı altında olan dernek, sendika, sivil toplum örgütleri ve Kürdistanlılar katıldı.

Karlzplatz Opera binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, 1 Viyana Votivkirche olarak bilinen büyük park alanına kadar yürüdü. Sık sık, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Yaşasın uluslararası dayanışma” sloganları atıldı. Ayrıca “HDP Halktır halk burada ”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Yaşasın Kürdistan devrim mücadelesi”, “Politik tutsaklara özgürlük”, “Biji YPG”, “Biji YPJ”, “Bıji Rojava” sloganları da atıldı.

Miting ve yürüyüşte TİKB bayrakları da dalgalandırıldı.

Miting, yapılan konuşmalarının ardından çekilen halaylarla sona erdi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close