İŞÇİ SINIFIManşet

Hamburg: Tersane işçileri işten atmalara karşı eylem yaptı

Almanya’nın Hamburg kentinde tarihi tersanede işten atmalar protesto edildi

Almanya’nın Hamburg kentinde Blohm&Voss tersanesi işçileri tersanenin önünde toplanarak patronların yeni saldırısına karşı eylem yaptı.

Basında yer alan haberlere göre, Hamburg’un tarihi tersanesi Blhoom&Voss’da patronların işçilere yönelik saldırılarına devam etmesi üzerine işçiler tepki gösterdi. Daha önce işçilerden ayda belli saatleri ücretsiz olarak çalışmaları dayatılmıştı. Sendika bu konuda patronlarla anlaşırken, yapılan uzlaşma gereği „işten atmalar olmayacak“tı. Ancak patronlar verilen bu taviz ile yetinmeyerek yeni saldırıları gündeme getirdi. Önce ücretsiz çalışma saatlerini artırmak istediler. İşçiler buna tepki gösterip kabul etmeyince, patronlar “o zaman işten atmalar olacak” şeklinde tehdit savurdu. İşçiler bu sefer bu tehditlere boyun eğmediler. Metal sektöründe örgütlü sendika IG Metall’in Almanya genelinde 29 Ekim’de yaptığı Hamburg mitinginde “Blohm&Voss’da biliyormusunuz neler oluyor?” pankartı açarak işyerlerinde yaşanan sorunlar konusunda kamoyu ve sendika yöneticilerinin dikkatini çekmek istediler.

Patronların 133 işçiyi işten çıkaracağını açıklaması üzerine, işçilerin baskısı sonucu IG Metall sendikasının çağrısı ile işçiler iş çıkışı tersanenin önünde toplanarak miting yaptı.

Mitingte konuşma yapan IG Metall Hamburg ikinci başkanı Emanuel Glass, patronlarla yaptıkları görüşmelerde işten atmaların bir haksızlık olduğunu söylediklerini, „iyi niyetlerini işverenlerin istismar ederek basın üzerinden işten atmaları gündeme getirmelerinin kabul edilemez olduğunu“ belirtti.

İşyeri işçi temsilciliği başkanı Murat Acerüzümoğlu ise “Pandemi koşullarında zor şartlarda çalışarak üretmeye devam ettik. İşverenler bize verilen sözlerini tutmuyor. Biz Blohm&Voss işçileri olarak işten atmaları kabul etmiyoruz. Hiçbir arkadaşımızın atılmasına göz yummayacağız.“ dedi. Arkasından miting sonlandırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close