DÜNYAİŞÇİ SINIFI

siemens’de işçi kıyımı

siemens-Dünya çapındaki emperyalist rekabet kızışırken, özellikle enerji ve hammadde fiyatlarındaki düşüş bu rekabetin bir yansıması olarak hızlanıyor.

2 bin 500 kişi işten atılacak

Emperyalist tekellerin önde gelen şirketlerinden Siemens, enerji sektöründe dünya çapındaki rekabet gücünü korumak bahanesiyle 2 bin 500 işçiyi işten çıkaracağını açıkladı. İşten çıkarmaların çoğunun Almanya’daki petrol, doğalgaz ve madencilik sektöründen olacağı duyuruldu.

Dünya çapında 348 bin çalışana sahip Siemens, binlerce istihdam yaratacağını da duyurdu. Bu “istihdam” sömürü koşullarının daha ağır olduğu ve işgücünün de ucuz olduğu ülkelere yatırım yapmak anlamına geliyor. Şirket, dünya çapındaki çok yönlü kriz ortamında, belirsiz bir gelecek için istihdam vaadinde bulunarak hem boş hayaller yayıyor hem de kölelik koşullarını pekiştireceğini de söylemiş oluyor.

Tekellerin kıyasıya rekabeti

Öte yandan emperyalist rekabet, belli sektörlerdeki pazarların çoğunluğuna hakim ve bu açıdan daha güçlü şirketlerin, bu sektörlerde yoğunlaşmasının ve giderek tekelleşmesinin de önünü açıyor. Siemens’in açıklamasında, bu gerçeğe uygun bir şekilde, bazı ürünlerin artık üretilmeyeceği belirtildi.

Daha fazlası

İlgili

Close