KADINManşet

Her adımda kadın cesetleri -1-

Henriett Szucs ve Mihrican Mustafa’nın cansız bedenleri 2019 yılının Londra’nın doğusunda Zahid Younis’e ait evdeki bir derin dondurucuda bulundu.

Henriett Szucs ve Mihrican Mustafa’nın cansız bedenleri 2019 yılının Nisan ayında Londra’nın doğusunda Zahid Younis’e ait evdeki bir derin dondurucuda bulundu.İki kadını öldürm ekten indirimsiz müebbet hapse mahkum olan Zahid Younis, geçmişte çok sayıda cinsel saldırı suçundan yargılanıp hüküm giymiş sabıkalı biriydi.

BBC, polisten mahkemelere, yetkili ve sorumlu mercilerin, öldürülen kadınlara ve katile yaklaşımını inceleyerek, iki kadının peş peşe, polis tarafından bilinen, izlenen bir cinsel saldırgan tarafından öldürülmesinin nasıl mümkün olduğunu ve ortaya çıkmasının nasıl geciktiğini anlamaya çalıştı.

Henriett’in zorlu hayat
Henriett Szucs aşka inanıyordu. Aşkı konuşmuş, aşkı yazmıştı.“Senin için hislerimi anlatayım bırak! Gerçekten seviyorum. Kalbimin derinliğinden yıldızlara ve oradan yine kalbime kadar! Seni kaybetmek istemiyorum ve buna izin vermeyeceğim. Bu gerçek! Sadece seni SEVMEK istiyorum!

Ama pek karşılık bulamadı. İngiltere’ye taşındıktan sonra şiddete uğradı, fuhuşa zorlandı ve uyuşturucuya bağımlı hale geldi. Çizdiği kelebekli, melekli, çiçekli elbiseler içinde gülümseyen kadınlı resimler, daha güzel bir dünyaya, bir peri masalına duyduğu özlemi yansıtıyordu.

Mektupları ve çizimleri bulunduğunda Henriett iki yıl önce öldürülmüş ve bir derin dondurucuya kilitlenmişti. Polise kaybolduğunu bildiren olmamıştı.

Göç, yoksulluk ve sıkıntı
Henriett ya da çok kullanılan takma adıyla Heni 1984’de Macaristan’da doğdu. 2000’li yılların sonlarında, çocuklarının babasıyla evliliği sona erdiğinde ülkesini terk etti. Bir süre Almanya’da yaşadıktan sonra 2012 yılında İngiltere’ye geldi ve Londra’nın doğusunda seks işçisi olarak çalıştı.
İngiltere’ye geliş koşulları, daha sonra kadın ticareti çetelerinin kurbanı olabileceğine işaret ediyor.

Kısa bir süre ülkesine döndüğü, o arada doğurduğu çocuğunu başka bir ailenin evlat edindiği, 2014 yılında döndüğünde Macar bir erkekle Birmingham’a taşındığı biliniyor. Fakat iş vaatleri gerçekleşmediği gibi, adam da nüfus kağıdı ve pasaportuna el koyduğu Henriett’i bir süre sonra terk etti.

Henriett, yeniden Londra’ya döndü ama bu kez de tacize uğradığı bir ilişkinin içine düştü. Daha sonra evsiz kalarak Ilford mahallesinde faaliyet gösteren Welcome Centre adlı bir yardım kuruluşuna başvurdu. Yardım kuruluşunun yetkilisi Sonia Lynch onu “Yaşam koşullarına rağmen her zaman gülümseyen, neşeli biri” olarak hatırlıyor.

“Sokakta yatmanın, evsizliğin sıkıntılarından pek bahsetmezdi” diyor.

Sonia Lynch Henriett’in bütün olumlu yaklaşımına rağmen yaşadığı travmalardan dolayı ruhi bazı bozukluklar da yaşadığını ve “çok korumasız biri” olduğunu söylüyor.

2015 yılında yardım kuruluş hakkında yerel gazetede çıkan bir haberde Henriett’in gülümseyen bir fotoğrafı var. Kış, yerini ilkbahara bırakırken, geleceğinden daha umutlu. Kuruluşun grup etkinliklerine katılıyor ve yetişkinler için açılan kurslara bakmaya başlıyor. Fakat bir kaç ay içinde bir kez daha kendisine şiddet uygulayan bir adam onun hayatını kontrol etmeye ve fuhuşa zorlamaya başlıyor.

Bir tanıdığı, bir gün onu tanınmaz halde gördüğünü anlatıyor. Her tarafı bereliydi, zayıflamıştı ve damardan uyuşturucu aldığına dair belirtiler vardı, kendisine zorla fuhuş yaptıran adamdan söz etmiş ve dayak yediğini aktarmıştı.

Polise şikayette bulunmuş
Lubat 2015’te Londra Emniyeti’ne eski hayat arkadaşı David Dallison’un kendisine tecavüz ettiği yönünde şikayette bulunmuştu. Bu kişi daha önce Henriett’e saldırıda bulunmaktan dört ayrı kez gözaltına alınmıştı.

Ama polis, savcılığın tecavüzden dava açmayı hemen kabul etmediğini bu nedenle Dallison’un kefaletle serbest bırakıldığını söylüyor. Dallison hakkında daha sonra tecavüzden dava açılıyor ama polis Henriett’in izini kaybedince dava düşüyor.

2016 yılının Ocak ayında Heni, Dallison’a ait, beşinci kattaki bir dairenin balkonundan düşüp hastaneye kaldırıldı. Kaburgaları, omzu kırılmıştı her yeri yaralıydı. Şiddete uğradığını anlattı ve Dallison, cinayete teşebbüs şüphesiyle gözaltına alındı. Bu noktada daha önceki tecavüz davası da yeniden gündeme geldi ve Dallison tutuklu yargılanmak üzere cezaevine kondu.

Younis ile tanışma
Bu sırada Heni hastanede yatıyordu ve şefkatli, iyi biri olarak tanıdığı bir başka hastayla tanıştı.
Bu hastanın adı Zahin Younis’di.

Henriett kadın ticareti çetelerinden korunmak amacıyla Londra dışında bir kadın sığınma evine yerleştirildi. Fakat Younis’e karşı yakınlık hissetmeye başlamıştı.Kaldığı yerdeki görevliler onun telefon konuşmalarında Zahid Younis’e aşkını ilan ettiğine tanık oldular. Bazı günler onu görmek için Londra’ya gidiyordu. İki kez o kadar geç döndü ki; görevliler onunla ilgili kayıp ihbarı yaptılar.

Sığınağı yöneten yardım kuruluşuna erkek arkadaşının evlilikten bahsetmeye başladığını, onunla yaşamasını istediğini anlattı ama Younis adresini polise ve yardım kuruluşlarına vermek istemiyordu.
Birkaç hafta sonra sığınaktan ayrılırken Henriett, oradaki görevlilere ısrarla, erkek arkadaşının şiddet ya da tacize eğilimli biri olmadığını söyledi. Younis’in Londra’nın Canning Town mahallesindeki evinin adresi hiç bir yere kaydedilmedi.

Younis’in tehlikeli sicili ve Heni’nin günlükleri
Spora düşkünlüğü nedeniyle Boksör lakabıyla tanınan Younis, aslında kadına şiddet konusunda bir çok kereler hüküm giymiş bir sabıkalıydı. Kendisini “orta düzeyde tehlikeli cinsel şiddet faili” kategorisine koyan polis tarafından izleniyordu. Fakat ne kadar tehlikeli olduğu, geçmişini bilen herkes açısından çok açık olmalıydı.

Ergenliğinden itibaren Younis, kendisini iyi kalpli, sempatik biri olarak tanıttığı bazı kadınların hayatlarına giriyor, sonra gerçek yüzünü gösteriyor ve nihayetinde işi onları esir almaya vardırıyordu.
Onun şiddetine maruz kalmış, bir çoğu yaşları ya da yaşam koşulları nedeniyle korumasız kadınlar uzun bir liste oluşturuyordu.

Henriett’in 2016 yılının Mart ve Eylül ayında güncesine yazdıkları, Younis’e olan aşkının, Younis’in psikolojik saldırıları neticesinde nasıl kendisine yönelik suçlamalara dönüştüğünü gösteriyor. Notlar giderek çaresizliğe ve Younis’in ona uyguladığı şiddeti yansıtmaya başlıyor.

“Bugün senin, aşkımın bana olan derin aşkını anlatacağın gün. Benimle evlenecek misin???”, “Canım Zahid! Bir gün olumlu bir havada uyanmanı ve boks maçı yapmamanı umuyorum.”, “Çenemi kapalı tutmayı, gerektiğinde dinlemeyi, gerektiğinde sesimi çıkarmayı öğreneceğim.”, “Boksör’den uzak dur. Söylediklerini milimi milimine yerine getir. Ona alan tanı ve saygı göster.”, “Kalbim kırık… Hayatta bu kadar neyi yanlış yaptım?? Doğmayı ben istemedim. Anneme BENİ DOĞUR demedim.”, “Aşk nasıl böyle nefrete dönüşebilir? Bana verdiğin sözlerin tümü paramparça bir düşten başka bir şey değil. Yüzüme inan hakikaten büyük tokatların etkisiyle uykudan uyandım!!! Günahlarımı kabul ettiğimde beni yargıladın, dışladın ve zaten taşa dönüşmüş kırık kalbime zehir akıttın. Bu zehir beni yakıyor, eziyor ediyor. Ölmekten korkuyorum ve senden nefret etmek istemiyorum!!!”

Kayboluş: Kimse fark etmedi
O sırada Henriett’i daha önce Londra’da tanımış olanlar, yeniden Londra’da yaşamaya başladığından haberdar bile değildi. Younis Heni’yi, destek alabileceği bütün ilişkilerinden koparmış tamamen izole etmişti.

2016 yılında Henriett’e tecavüzden yargılanan eski sevgilisi David Dallison’un duruşması yapıldı. Fakat Heni duruşmaya katılmayınca hakim davayı düşürdü ve 44 yaşındaki Dallison serbest bırakıldı. Heni bir polis memuruna telefon mesajıyla duruşmaya katılamayacağını rahatsız olduğunu yazmıştı. Polis memuru onu geri aradığında ise telefonu açmamıştı.

Daha sonra Younis’in evinde bulunan belgelerden Heni’nin mesajını kelime kelime Younis’in yazdırdığı anlaşılıyor.

Henriett’in polisle son teması, 2016 yılının Ağustos ayında doğu Londra’da Younis ile birlikte polis tarafından durdurulup, üzerinde esrar çıktığı için uyarı aldığı gün. Polis cinsel saldırı ve tecavüze uğramış korumasız bir kadının izini kaybetmişti. Hiç kimse Henriett’i aramadı ya da kaybolduğunu fark etmedi.

Heni Eylül ve Ekim aylarında günlüğüne bir şey yazmaz oldu ve Younis’le yaşadığı dairede bu dönemde ciddi şiddete uğradığına dair adli tıp bulguları var.

Younis 11 Kasım 2016 günü büyük bir derin dondurucu aldı. Dehşet verici boyutlarda şiddete maruz kalarak öldürülen Henriett’i bu dondurucuya yerleştirdi. Henriett’in şiddet gördüğü ve öldürüldüğü süreçte aslında Younis hep polis gözetimindeydi. 10 Kasım günü iki polis memuru bu eski cinsel saldırı hükümlüsünü kontrol etmek için eve gelmişti.

Saldırgan ve kontrolcü
36 yaşındaki Younis, ağır sıklet boks efsanesi Muhammed Ali’den esinle kendisini Ali diye de tanıtan gösterişli ve küstah biriydi. Bir yandan kendisini besteci/şarkıcı diye tanıtıyordu ama aslında bir hırsız ve dolandırıcıydı. Zaman zaman bir kabzımala meyve sebze taşımasında yardım ettiği de biliniyor.

Polis Younis’in yalancı biri olduğunu biliyordu. Kendisini gözlemleyen memurlara, sabıkasından dolayı cinsel ilişkide bulunduğu kadınlarla ilgili bilgi vermesi gerekirken hep yalan söylüyordu.

Fakat Younis yalanlarının ikna edici olduğuna ya da en azından başının derde girmemesini sağlayacağına güveniyordu. Daha önceki siciline bakıldığında bunda da haksız sayılmazdı. 2001 yılında doğu Londra’da 16 yaşında bir lise öğrencisi Younis ile tanışmış ve ondan hamile kalmıştı.

Başlarda “çok ilgili ve özenli” görünen Younis kısa süre sonra “diğer erkeklerle ilişkisi hakkında aşırı kuşkular beslemeye” başlamıştı.

Mahkeme tutanaklarına göre hızla değişen Younis, bir keresinde onu dolaba kilitlemiş ve ancak onunla sevişmeyi kabul edince çıkarmıştı. Bir başka defasında dışarda gezerlerken ona karşı ciddi şiddet kullanmıştı. Bir keresinde annesini arayıp, onun hakkında ağıza alınmayacak şeyler söylemiş ve “eve dönebilirse şükretmesini” haykırmıştı.

Mağdur öğrenci bu olaydan sonra Younis’le bağını koparmış fakat iki yıl kadar sonra Younis çocuğuyla birlikte yaşadığı evin kapısında belirivermişti. Genç kadını boğazından yakalayan saldırgan onu ve çocuğunu Pakistan’a götürmekle tehdit etmişti. Polis, şikayet üzerine kadının güvenli bir başka eve yerleştirilmesini sağladı.

Kaynak: Rojevakurdistan.org

 

Daha fazlası

İlgili

Close