DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hindistan’da genel greve doğru

Hindistan’ın merkez işçi sendikaları ülke çapında -genel- greve hazırlık yapmaya karar verdiklerini duyurdular.

hindistan genel grev

HABER MERKEZİ- Hindistan’da merkez işçi sendikaları Kasım ayında başlatacakları kitlesel protesto eylemlerinin ardından genel greve çıkacaklarını duyurdular.

9, 10 ve 11 Kasım’da Parlamento Caddesi’nde üç gün sürecek kitlesel eylemlerin ardından merkezi hükümetin emek karşıtı politikalarına karşı -ne zaman başlayacağının ve ne kadar süreceğinin henüz belirlenmediği- genel greve hazırlık yapılacak.

Karar, bugün, Yeni Delhi’deki Talkatora Stadı’ndaki Ulusal İşçi Konvansiyonu’nda ilan edildi. Merkezi işçi sendikalarının (CITU, AITUC, INTUC, HMS, AIUTUC, TUCC, SEWA, AICCTU, UTUC ve LPF) açıkladıkları ortak bildirge, kamu çalışanlarının ulusal federasyonları ile telekomünikasyon, kömür, çelik, ulaşım ve inşaat gibi bir çok sektörü kapsıyor.

Ortak bildirgede yer verilen talepler, düşük ücretler, sosyal güvenlik haklarının budanması, kötü çalışma koşulları, özelleştirme ve kitlesel ölçekte işten atmalar konularında yoğunlaşıyor.

Son yıllarda bu sorunlara yönelik Hindistan işçi sınıfının çeşitli bölükleri çok sayıda grev eylemi düzenledi. Bildirge işçi lehine çözülmesi gerekli bu sorunların toplamına yönelik “merkezdeki yönetici rejim, ülkenin emekçilerinin hakları ve geçimi üzerine saldırılarını arttırıyor” tespiti yapıyor.

İşsizliğin arttığına dikkat çeken bildirge, “işçi karşıtı iş kanunu reformları ve mevcut yasal Sosyal Güvenlik haklarının budanması kabul edilemez“ diyor.

Sendikalar, ortak bildirgede, “merkezi hükümet, savunma sanayii, kamu bankaları, sigorta, demiryolları, petrol, enerji ve kamu karayolu taşımacılığı gibi stratejik Kamu Sektörü Teşebbüslerini (PSU) özelleştirmeye yönelik adımlarını hızlandırdırdı“ deniliyor.

Emekçi köylülerle de dayanışma içerisinde olduklarını belirten sendikalar bildirgede ayrıca “patronlar devlet desteğinde işçi sınıfına yönelik saldırılarını artırmaktadır“ tespitine yer veriyor.

Sendikalar, Kasım ayında Delhi’de genel greve hazırlık yönünde kitlesel eylem seferberliği başlatmayı düşünüyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close