DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Hırvatistan: Deniz yolcu taşımacılığında grev

Deniz yolcu taşımacılığında çalışan emekçiler, kötü çalışma koşullarına ve düşük ücretlere karşı greve çıkıyorlar.

Jadrolinija

HABER MERKEZİ– Jadrolinija deniz taşımacılığı işçileri, kötü çalışma koşulları, düşük ücretler ve işçi hakları ihlalleri nedeniyle greve çıkacaklarını duyurdular.

Gemi ve feribotlarda yemek, temizlik ve diğer işlerde çalışan işçilerin maruz kaldığı son derece kötü çalışma koşullarını ve İş Kanunu ve Deniz İşleri Sözleşmesi’nin temel hükümlerinin ihlalini protesto etmek için Hırvatistan Yolcu Gemileri Bağımsız Sendikası (Nezavisni Sindikat Pomoraca)’nın düzenlediği eylemin ardından grev ilanı geldi.

Düşük ücret sorununu çözmek bir yana, son zamanlarda yapılan ücret kesintileri, kötü çalışma koşulları ve diğer pek çok faktör, Jadrolinija işçilerini greve götüren süreci tetikledi.

İşletmede, üzerinde anlaşılmış ‘kalıcı’ bir toplu iş sözleşmesi yok. İşçilerle kısa süreli sözleşmeler yapılıyor ve bunların süreleri sürekli uzatılıyor.

İşçilerin birden fazla vardiyada çalışmaya zorlanmaları, 19 saate varan uzun işgünleri (Hırvatistan’da İş Kanununda en fazla çalışma süresi 14 saat!) diğer acil çözülmesi gerekli sorunlardan bazıları.

İşçiler, “ücretler artırılıncaya, yeni bir toplu sözleşme yapılıncaya, eski ücret protokolü iptal edilinceye ve çalışma koşullarımız iyileştirilinceye kadar bir grev yapacağız” diyorlar.

Jadrolinija irili ufaklı onlarca gemi ve feribotuyla ülkede tekel konumunda.

Etiketler
Daha fazlası
Close