DÜNYAManşet

Hollanda’da çevreci eylemcilerden 1500’ü aşkın gözaltı

Avrupa devletlerinin iklim eylemcilerine saldırganlığı artıyor.

Almanya’nın bir çok eyaletinde iklim aktivistlerine yapılan ev baskınları ve gözaltılardan sonra, Hollanda’nın Den Haag kentinde cumartesi akşamı çevreci hareket Extinction Rebellion tarafından düzenlenen bir eylem sırasında 1500’ü aşkın kişi gözaltına alındı.

Extinction Rebellion, fosil yakıtlara ayrılan sübvansiyonları protesto etmek için Den Hag’da bir yolu bloke etti.

Polis eylemcileri dağıtmak için TOMA ile saldırırken, toplam 1579 kişi gözaltına alındı, 40’ı hakkında soruşturma başlatıldı.

Bloke edilen yol parlamento ve temel bakanlıkların çok yakınında bulunuyor. Extinction Rebellion’un bu aynı noktada yapılan yedinci eylemi oldu.

Çevreci hareket eyleme yaklaşık 7 bin kişinin katıldığını belirtti. Polisin tazyikli su kullanacağını öngören aktivistlerden bazıları eyleme mayo ile katılarak su altında dans etti.

Birçok Hollandalı ünlü de Den Haag yolunda Extinction Rebellion tarafından düzenlenen eylemlere katıldı. “Game of Thrones” dizisindeki Melisandre rolüyle tanınan 46 yaşındaki aktris Carice Van Houten bunlardan biriydi.

Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Extinction Rebellion sözcüsü Aaron Pereira, “Her ay ya da iki ayda bir geliyoruz ve her seferinde sayımız ikiye katlanıyor”, “İklim için gerçek bir eylemde bulunulmasına geniş bir halk desteği var ve insanlar hükümetin fosil yakıt endüstrisine sübvansiyon vererek, buna aktif bir şekilde karşı çıktığının farkına varıyor” dedi. Sözcü, Den Haag’da yaptıkları gibi yolu bloke etme eylemlerinin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından kabul edilen meşru bir protesto biçimi olduğunu kaydetti.

Daha fazlası

İlgili

Close