DÜNYAManşet

Hollanda’da ırkçı partinin oy patlaması

Göçmen karşıtlığı üzerinden ırkçılık damarını kaşıyan ırkçı faşist partilerin Avrupa’daki yükselişi sürüyor.

HABER MERKEZİ- Utrecht’teki silahlı saldırıdan iki gün sonra yapılan Hollanda yerel seçimlerinde iktidar partileri büyük oranda oy kaybı yaşarken, ırkçı Demokrasi için Forum partisi ülkenin en güçlü ikinci partisi konumuna geldi.

Hollanda’da Çarşamba günü gerçekleştirilen seçimlerde, sandık çıkış anketleri Mark Rutte başkanlığındaki koalisyon hükümetinin senatoda çoğunluğu kaybettiğini gösterdi.

Bu sonuç, hükümetin istediği yasal düzenlemeleri hayata geçirmesini zorlaştırması bekleniyor. Zira, meclis tarafından kabul edilen yasalar, senatonun onay vermesinden sonra yürürlüğe giriyor.

Çarşamba günü gerçekleştirilen, 75 kişilik senato üyelerini de belirleyen yerel parlamento seçimlerinde en büyük sürprizi, aşırı sağcı Demokrasi İçin Forum Partisi (FvD) yaptı. FvD, Yeşil Sol Parti (GL) ile birlikte oylarını en fazla artıran parti oldu.

Katı bir göçmen politikası uygulanmasını ve Hollanda’nın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını savunan parti, ilk kez katıldığı seçimlerde büyük oy patlaması yaptı.

Ipsos’un sandık çıkış anketlerine göre, aşırı sağcı parti senatoda 10 sandalye elde edecek.

 

 

Daha fazlası

İlgili

Close