DÜNYAManşet

Homeoffice yapma zorunluluğu, yoksa para cezası

Almanya’da “tavsiye” niteliğindeki “evde çalışma” zorunlu hale getirildi

Almanya’da Covid-19 kısıtlamalarının kapsamında genişletme kararı uyarınca evde çalışma sistemi yürürlüğe konuldu. Bugünden itibaren “herhangi bir teknik engel bulunmaması durumunda” çalışanların işyerine gitmeden evden çalışma (homeoffice) imkanı sunmak zorunlu olacak.

Koronavirüs salgını gerekçesiyle kısıtlama önlemlerinin artırılmasıyla birlikte “evde çalışma” tavsiye niteliğinde idi şimdi ise zorunlu hale getirildi. Resmi daireler başta olmak üzere çok sayıda kurum ve şirket evde çalışmanın önünde engel bulunmadığı durumlarda ilgili personelin işyerine gelme yükümlülüğünü kaldırarak, evlerde çalışmaya yönelmişti. Hükümetin tavsiye niteliğindeki bu kararı bugünden itibaren zorunlu hale geldi.

Evde çalışmasının önünde herhangi bir teknik engel bulunmamasına rağmen karara uymayan şirket ve işyerlerine 30 bin euroya varan para cezaları uygulanılacak.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil, yönetmeliklere uymadıkları tespit edilen işyerlerinden evde çalışma imkanının neden mümkün olmadığının açıklamasının istendiğini söyledi. Bakan geçerli mazereti olmayanların para cezasına çarptırılacağını belirtti.

Daha fazlası

İlgili

Close