DÜNYAKAPİTALİZM ELEŞTİRİSİManşet

Honda “Çalışanların mutluluğunu düşünürmüş”

Honda Türkiye ve İngiltere üretimlerini durduracağını resmen açıkladı

HABER MERKEZİ- Japon otobobil devi Honda, Türkiye A.Ş, 2021 yılında mevcut Civic Sedan modelinin üretiminin tamamlanmasını takiben Türkiye’deki otomobil üretim operasyonunu sonlandırma kararını resmen açıkladı. Sadece motosiklet üretiminin kalacağını söyleyen Honda yetkilileri, dışardan ithal edilen otomobillerin dağıtımının Türkiye’deki ortaklarınca yapılmaya devam edeceğini söyledi. Ayrıca İngiltere Swindon’daki fabrikanın 2021’de kapatılacağı, bu kararın Brexit süreciyle bağlantılı olmadığı ifade edildi.

Bu kapatma operasyonları Türkiye’de 1100, İngiltere’de 3 bin 500 işçinin işsiz kalarak sokağa atılması demek. Buna rağmen otomobil tekelinin CEO’ları insana “Şaka gibi” ya da “Otomobil reklamları gibi” dedirten “İşçilerin mutluluğu önceliğimizdir” yalanını üretmeye devam ediyorlar. Emperyalist kapitalist tekellerin işçilerin mutluluğunu birincil olarak düşündükleri yalanına elbette kargalar bile güler. Fakat Honda adına konuşanlar kargaları dahi güldürme pahasına “Karardan etkilenen çalışanlarımızın ihtiyaç duydukları tüm desteği sağlayacağız” masalını anlatmaya devam ediyorlar.

Yapılan şirket açıklamasına göre söz konusu karar, küresel otomotiv endüstrisindeki elektrifikasyon alanında yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak uygun üretim kapasitesinin sağlanması gerekliliği nedeniyle alındı.

Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura alınan karara ilişkin yorumunda, “Hızla değişen piyasa dinamikleri ve teknolojik gelişmelere öncülük etme ihtiyacının farkındayız. Bu durum, Türkiye’deki otomobil üretim operasyonumuzu da kaçınılmaz olarak etkiliyor. Çalışma arkadaşlarımızın mutluluğu Honda’nın birincil önceliğidir. Bu küresel kararı mümkün olan en makul şekilde uygulamak adına, beceri geliştirme eğitimleri ve yeniden istihdam yardımı da dâhil olmak üzere, karardan etkilenen çalışanlarımızın ihtiyaç duydukları tüm desteği sağlayacağız. Bu kararın sonuçlarını çalışanlarımız, bayilerimiz ve paydaşlarımızla yakın işbirliği içinde değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Honda’nın İngiltere’deki tek fabrikası kapatılıyor

Honda Hachigo ayrıca, Avrupa operasyonlarının merkezinin İngiltere’de kalacağını ama Swindon’daki fabrikanın 2021’de kapatılacağını açıkladı. Kararı değerlendiren İngiltere Ticaret Bakanı Greg Clark, Honda’nın kararının uluslararası pazardaki değişiklere dayalı olduğunu ancak kararın bu zamanda alınmasının üzücü olduğunu ifade etti.

İktidardaki Muhafazakar Parti Milletvekili Justin Tomlinson ise, İngiltere’deki üretim tesisinin kapatılmasının yaklaşık 3 bin 500 çalışanın işsiz kalmasına neden olacağını belirtti.
Ülkenin çeşitli sendikaları ise, uluslararası şirketlerin İngiltere’den çekilmesini uzayan Brexit süreciyle bağlantılı olduğunu ileri sürüyor.

Daha fazlası

İlgili

Close