DÜNYAİŞÇİ SINIFI

‘Honda ve Toyota işçileri GM’deki grevi dikkatle takip ediyorlar’

Kanada’da General Motors’da devam eden grev ‘Honda ve Toyota işçileri tarafından dikkatle izleniyor’

kanada otomotiv grev

YAŞANACAK DÜNYA– Kanada’nın Ontario eyaletindeki küçük bir kasabada kurulu General Motors’un CAMI montaj fabrikasında 18 Eylül’den beri devam eden grev diğer otomotiv tesislerinde çalışan işçilerde yankılanıyor.

Unifor sendikası CAMI fabrikasında devam eden grevin aynı eyalette yer alan Toyota ve Honda montaj fabrikalarındaki işçiler tarafından “yakından takip edildiğini” bildirdi.

Ontario eyaletindeki Cambridge ve Woodstock kasabalarında kurulu Toyota fabrikalarındaki işçiler olsun, yine aynı eyaletteki Alliston kasabasında kurulu Honda fabrikası işçileri olsun, benzer sorunlar yaşıyorlar çünkü.

Üretimin bazı bölümleri görece ucuz emeğin olduğu Meksika’ya taşınıyor

Toyota patronları da Ingerdoll kasabasında kurulu CAMI fabrikasında yaşananlara benzer şekilde, daha önce, üretimin bir bölümünü Meksika’ya taşıma kararı almışlardı. Corolla marka arabanın Kanada’daki üretimi 2019’da tümden sona erecek. 270,000 adet Corolla’nın yerine patron RAV4 Crossover üretimini artıracaklarını söylemiş ancak fabrikada işçi kıyımının yaşanacağı çok açık.

Toyota işçileri şimdilerde “Corolla’yı kaybettik. Bizim ekmeğimizdi” diyorlar! Honda fabrikasında çalışan 4 binden fazla işçi de benzer saldırılarla karşılaşma ihtimalinden dolayı sendikal örgütlenmeye daha sıcak bakıyorlar şimdi.

Öte yandan, geçen yıl Toyota fabrikalarında Unifor sendikası, çalışma başlattığında, tesislerin bakım bölümünde çalışan 600 kadar işçinin olumsuz oy kullanmasının sonucunda, işçiler adına yetki almayı kıl payı da olsa kaybetmişti.

GM’nin CAMI fabrikasındaki üretimin bir bölümünün Meksika’ya taşınmasıyla yüzlerce işçinin işten atılması üzerine başlayan grevi yakından izleyen aynı işçiler şimdi sendika ile bağlantı kurup bilgi almaya çalışıyorlar!

CAMI grevinin olası başarısı artık çok daha önemli

GM CAMI işçilerini kazanacağı bir zafer kendileriyle sınırlı etkileri olmaktan çıkmış durumda. Daha doğrusu gerçek olan bu durumun şimdi diğer işler de farkında. İş güvenliği ve ekonomik-sosyal hakların garanti edilmesi konusunda kesin bir zafer kazanıldığı vakit bunun bölgedeki otomotiv işçilerinin mücadeleyi yükseltmeleri açısından ciddi etkileri olacak.

General Motors CAMI’de ne olmuştu?

Yaklaşık 3.000 işçinin çalıştığı fabrikadaki grev, 18 Eylül’de başlamıştı.

Sendika ile patronlar arasında sözleşme müzakereleri 10 Ağustos’ta başlamıştı. Taraflar arasında yürürlükteki sözleşmenin süresi bugün 17 Eylül’de dolmuş, yeni bir sözleşme yapma konusunda yürütülen müzakerelerden sonuç çıkmamıştı.

Sendika, “Meksika’ya taşınan üretim bölümlerine bağlı yaşanan iş kayıplarının yeni yatırımlarla telafi edilmesini, bunun yanında daha iyi bir ücret talep ediyor. Sendika ayrıca, kuralsızlaşmış tatil izinlerinin belirlenmesi ve işçilerin yaşadığı sorunlara dair şikayetlerini iletmelerinin önündeki engellerin kaldırılması gibi talepler de öne sürüyor.

Zira patronlar, Temmuz ayında ‘arazi aracı’ üretiminin tamamını Meksika’daki tesislere kaydırmışlar ve bundan dolayı 600’ün üzerinde işçi işten çıkarılmıştı. Bu, fabrikadaki üretim kapasitesinin yüzde 85’e düşürülmesi anlamına geliyor. 13.000 nüfuslu Ingersoll kasabasında 600’ün üzerinde işçinin işinden olması, CAMI’ya parça tedarik eden irili ufaklı bir çok işletmenin de bu durumdan etkileneceği düşünülecek olursa bölge halkı açısından büyük bir sorun teşkil ediyor.

GM Canada patronları ise, CAMI fabrikasında esas olarak Chevrolet Equinox marka arabanın üretiminde yoğunlaşacağını duyurmuş ve sendikaya bu temelde teklif götürmüştü. Halbuki bu araba modeli Meksika’daki fabrikada da üretiliyor. Bu durum işçileri kaygılandırdığı gibi grevin etki gücünü de zayıflatacak bir etken. Bu nedenle, Meksika’daki sınıf kardeşlerinden destek alamadıkları sürece, grevci işçileri zorlu bir mücadele bekliyor. Patronlar Meksika’daki görece düşük iş gücü maliyetlerinden ekstra karlar sağlamak istiyor.

CAMI fabrikası, devletin de hatırı sayılır desteğiyle, 1986 yılında Ingersoll kasabasında General Motors ve Suzuki Motor Corp.’un ortak girişimi olarak kuruldu. 1989’da tam teşeküllü faaliyete geçti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close