GÖÇMEN EMEKÇİLERİŞÇİ SINIFIManşet

Kanada’da göçmen işçi hakları için eylemler düzenlendi

’16 Haziran Dünya Ev İşçileri Günü’nde Kanada’nın bir çok şehrinde protesto gösterileri yapıldı

HABER MERKEZİ– Kanada’nın en büyük şehri Toronto başta olmak üzere çeşitli kentlerinde göçmen emekçilerin kölece çalışma koşulları protesto edildi.

Winnipeg, Vancouver, Halifax ve Ottawa gibi 11 kentte düzenlenen ve çoğunluğu tarım ve ev işlerinde çalışan Filipinli göçmen emekçilerin katıldığı eylemlerde “kötü çalışma koşullarının düzeltilmesi, daimi oturum hakkı, evrensel işçi haklarına uygun yasal düzenlemeler” talep edildi, ayrımcılığa ve zorla yerinden edilmeler protesto edildi.

“Göçmen Hakları Ağı” ve “Göçmen İşçiler İttifakı” tarafından düzenlenen eylemlere Kanadalı ırkçılık karşıtı grup ve aktivistler destek verdi.
Toronto’daki eylemde “Irkçılığa karşı birleş” “İnsanları sınır dışı etmeyi bırak” “Hiç kimse yasa dışı değil” sloganları eşliğinde Grange Park’tan başlayan yürüyüş Ontario Çalışma Bakanlığı binası önünde bitirildi.

“Rappler.com”da yer alan haberde, göçmen emekçileri işe sokmada aracılık eden köle taciri “işe alım ajansları”, “göçmenlik hizmetleri” adı altında emekçilerin ücretlerinden düzenli olarak önemli miktarlarda kesintiler yaptığı bilgisine yer verildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close