DÜNYAManşet

Honduras: Protestolarla polis grevi kesişince..

Özelleştirme saldırısına karşı protestolar sürerken, özel polis güçlerinin bir çeşit grev yapması iktidarı zora soktu

HABER MERKEZİ– Honduras’ta Amerika destekli iktidarın özelleştirme saldırısına ve yolsuzluklara karşı aylardır devam eden protestolar sürerken, özel polis güçlerinin bir çeşit grev yapması hükümete zor anlar yaşattı.

Reuters’te yer alan habere göre, özel polis güçleri dün (Çarşamba günü) başkent Tegucigalpa’da yapılan protesto gösterileri sırasında “durdu” ve Amerika destekli Hernandez ve hükümetine karşı “sokakların kapatılmasına ve şehirde trafik kaosunun yaşanmasına izin verdi”.

Devlet başkanı Hernandez’in resmi ikametgahı Çarşamba gecesi askeri polis ve yüksek performanslı tüfeklerle donanmış askerler tarafından korunuyordu, göstericiler ise Hernandez’i istifaya çağırmak için caddelerde yürüdüler.

Salı gecesinden bu yana inlerinde kalarak protesto tavrı sergileyen “Ulusal Özel Kuvvetler Müdürlüğü” DNFE üyeleri, “daha iyi fayda alamazlarsa isyan karşıtı operasyonlar yapmayacaklarını” açıkladı.

Orta Amerika ülkesi Honduras’ta öğretmenler, öğrenciler ve doktorların, sağlık ve eğitim hizmetlerinin özelleştirilmesine karşı başlattığı grev ve protestolar aylardır sürüyor.

Nisan sonunda başlayan protesto ve grevlerin ardından iktidarın „reformları askıya aldık“ açıklamasını yeterli bulmayan emekçiler, özelleştirme planının tümden iptalini istiyor.

Özelleştirme kararları 25 Nisan’da onaylanmış, bunun üzerine sokağa çıkan öğretmen, öğrenci ve doktorlar polisle çatışmış; öğrenciler üniversite işgalleri gerçekleştirmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close