DÜNYAManşet

Hüseyin Şenol yalnız değildir!

ADGB, gazeteci Hüseyin Şenol’un posta kutusuna mermi bırakılarak tehdit edilmesi üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamayı veriyoruz

Avrupa’da uzun zamandan beri gazetecilik yapan Hüseyin Şenol’un posta kurusuna geçtiğimiz günlerde patlamış mermi kovanı bırakılarak tehdit edildi. Almanya’nın Güney bölgesini kapsayan Merhaba adlı gazeteyi uzun zamandır çıkartan ve aynı zamanda Avrupa Demokrat adli internet gazetesi ekininin emekçisi olan Hüseyin Şenol’a ilişkim yapılan bu tehdit her nereden gelirse gelsin muhalif kişiliğine yöneliktir.

Son yıllarda muhalif kimliğiyle tanınmış gazetecilere yönelik saldırılar giderek artmaktadır. Avrupa’nın bir çok ülkesinde yürüyüş ve mitingleri izleyen gazeteciler tartaklanmış, kimisi de devlet destekli çeteler tarafında ölümle tehdit edilmiştir. Keza Türküye’de hayati tehlikesi olduğu için Avrupa’ya sürgünde yaşamak zorunda bırakılan bir çok gazeteci de Türk devleti tarafından ölümle tehdit edilmiştir. Bunların bazıları şiddete de uğramıştır.

Gazeteci Şenol’un tehdit edilmesi bundan bağımsız ele alınamaz. Gerek Türk devletinin gönderdiği MİT elemanları ve gerekse de faşist Nazi çeteleleri bu saldırını failleri olması büyük bir ihtimaldir.

Türk devleti tarafından Almanya’da yaşayan muhalif insanların isimlerinin olduğu listeler sıkça yenilenerek verildiği bir gerçekliktir. Yine Türk devleti Avrupa’da yaşayan; Akademisyen, siyasetçi, gazetecileri sürekli teşhir ederek hedef göstermektedir. Bunların öldürülmesi için MİT elemanlarından gruplar gönderildiği de defalarca ispat edilmiştir. Avusturya’da Siyasetçi Berivan Aydın’ı öldürmesi için görevlendirilen MİT elemanının ifadesi de bu ifşa ile olmuştur.

Her kimden gelirse gelsin, Hüseyin Şenol’a yönelik bu tehdit girişimi devrimci gazetecilik kişiliğine yöneliktir. Yapılan bu saldırı kabul edilemez. Avrupa Demokratik Güç Birliği olarak Hüseyin Şenol’a yönelik gerçekleştirilen bu saldırıyı kınıyoruz. Dostumuz Şenol’un ve sürgünde yaşamak zorunda kalan tüm muhalif gazeteci, akademisyen, siyasetçilerin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Hüseyin Şenol Yalnız Değidir!

ADGB

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close