DÜNYAManşet

İki Filistin Eylemi

Stuttgart’ta 21 Ekim Cumartesi günü iki ayrı Filistin için eylem vardı.

Almanya’nın Stuttgart kentinde  21 Ekim Cumartesi günü Filistin Komitesi ve Savaşa ve militarizasyona karşı açık Buluşma  (OTKM -Offenes Treffen gegen Krieg und Militarisierung) tarafından Filistin için bir yürüyüş düzenlendi. Stuttgart Üniversitesi kampusunda başlayan eylem, şehir merkezinden geçerek Kronprinzstrasse’de sona erdi.

Yaklaşık 1500 kişiyi bulan enternasyonal eylemde, yüzlerce türbanlı kadın ve çocuklu ailelerin yani sıra, Türkiyeli devrimci ve göçmen örgütlerin güçlü sahiplenişi dikkat çekti. Filistin bayrakları dışında, ulusal bir bayrak taşınmadı. Kortejde Partizan, YDG, MLKP, Alınteri ve DİDF bayrakları göze çarptı.

Eylemin ana sloganı, “Siyonizme ve antisemitizme karşı, Özgür Filistin ve Özgür Kürdistan“ ve “Georges Abdallah’a özgürlük“ oldu. Eylem sırasında, Filistin’le dayanışma çağrıları yapılırken, her iki taraftan da sivillere yönelik saldırılar kınandı. Ses aracından, düzenli olarak, sinegoglara saldıranları ve anti-semitistleri kınayan açıklamalar ve duyurular yapıldı.

Konuşmalarda, Israil’in iki haftadır, yoğun bir nüfusa sahip olan Gazze Şeridi’ni bombaladığı, dünyanın en eski kiliselerinden birinin imha edildiği, su, elektrik, gıda, benzin ve tıbbi malzeme ve ilaçların girişini engellediği anlatıldı. Radikal islama ve anti semitizm eleştirildi ve sinegoglara yönelik saldırı kınandı.

Filistin Komitesi, konuşmasında ” 75 yıldır Filistin halkının apartheid devletine karşı direndiği, Gazze’nin açık hapishaneye dönüştüğü, Alman devletinin Israil’in bombardımanını desteklediği, Almanya’da Filistin’le dayanışma eylemlerinin yasaklandığı ve suç olarak nitelendigi“ni anlattı. Yine, Almanya’nin Kürdistan’daki ilerici özgürlük hareketine karşı Türk devletiyle işbirliği yaptığı vurgulandı.

İran’da halk hareketi sırasında kurulan “Feminists4Jina“ tarafından yapılan konuşmada, Filistinli kadınlara yönelik İsrailli işgalcilerin cinsel şiddetine ve Filistinli kadınların kurtuluş mücadelesindeki güçlü konumuna ve Filistin direnisindeki tarihsel rolüne değinildi “Özgür Kadın Olmadan, Özgür Bir Ülke Olamaz“ sloganı, kimi olumsuz tepkilere rağmen, Filistinli ve enternasyonalist kadınlardan destek aldı.

Yürüyüş sırasında, en önde „Gazze’de Soykırıma son! Antisemitizm Siyonizm ve Irkçılığa karşı Savaş!“ pankartı taşındı. Polisin yığınak yaptığı yürüyüş boyunca, ses aracından, “Filistin-Kürdistan Intifada” sloganı defalarca atıldı.

Kortejde, Filistinlilerin hayatları da değerlidir – Palestinian Lives Matter too.“, Gazze’de Soykırıma Son!“, “Filistin’in yanında olman için, Arap olmana gerek yok. Insan ol Yeter!“, “İntifada Devrim“ vb. dövizler göze çarptı. Ayrıca, “Alman Silahları ve Parasıyla Tüm Dünyada Katliam Yapılıyor“, “Filistin’e Özgürlük!“ vb. sloganlar atıldı.

20 Ekim 2023 – Ilk Eylem
Filistin Komitesi ve OTKM’nin (Savasa ve Militarizme Karşı Açık Buluşma) enternasyonal eyleminden bir gün önce, Palastina spricht ve Free palastine Stuttgart’in çağrısı ve  (Filistin Tutsaklarla Dayanışma Ağı (Samidoun’un) desteğiyle yapılan eylemde, çok farklı bir hava esti. Pankart ve konuşmaların olmadığı bu eyleme 2 bine yakın kişi katılmasına rağmen, içerik yoksunluğu ve örgütsüzlük göze çarptı.

Gençlerden oluşan kortej görevlilerin bir kısmı kendini sol olarak tanıtırken, bir kısmı – başı açık genç bir kız – tekbirin doğal olduğunu söyledi. Filistin bayrağı dışında başka bir bayrağa izin verilmedi. Kortejin ön ve arkasında bolca tekbir sesleri duyulurken, orta bölümde “Enternasyonal Dayanışmayı Yükselt“ vb. ilerici sloganlar atıldı. Bazı arap kadınlar allahuekber sloganlarına tepki gösterdiler. Bu eyleme Türkiyeli muhafazakar kesimlerin katılımı yüksekti, sonraki eylemde ise böyle bir katılım gözlenmedi.

Daha fazlası

İlgili

Close