DÜNYA

İki göçmen çocuk açlıktan öldü

Uluslararası yardım kuruluşlarının duyarsızlığı nedeniyle iki göçmen çocuk açlıktan öldü

tabka

HABER MERKEZİ– Tebqa kent merkezi ve çevresinde 400 bine yakın göçmen bulunmasına rağmen uluslararası yardım kuruluşları göçmenlere herhangi bir destek sağlamıyor. Ağustos ayı içerisinde 4 göçmen açlıktan dolayı hastalanmış ve Tebqa’daki Wetenî Hastanesi’nde tedavi görmelerine rağmen yaşamlarını yitirmişti.

Kente yerleşen göçmenlerin çoğunluğunu Baas rejiminin top atışları ve bombardımanlarından kaçan Halep’in doğusundaki Meskenê bölgesinden gelen göçmenler oluşturuyor. Diğer göçmenler de Cerablus, Ezaz ve Bab’dan işgalci Türk ordusu ve çetelerinin zulmünden dolayı Tebqa’ya yerleşen siviller.

Göçmenler bulundukları kötü koşullar ve sağlık hizmetlerinin olmamasından dolayı çeşitli bulaşıcı hastalıklara yakalandı. Bazıları da tedavi edilemediği için yaşamını yitirdi. Tebqa Sivil Meclisi imkanlarının kısıtlı olmasından dolayı göçmenlere gereken yardımı temin edemiyor.

Baas rejiminin saldırılarından dolayı Meskenê’ye bağlı Dibsî’den Tebqa’ya göç eden Xedîce Elî adlı yurttaş, ikiz kızları Asya ve Ala’yı açlık ve hastalıktan dolayı kaybetti.

Uluslararası kuruluşlar bu görmezden gelmeye devam ederse göçmenler için durum daha da kritik seviyeye ulaşacak.

7 çocuk annesi Xedîce rejime ait uçakların bombardımanından dolayı 8 yaşındaki kızının yürüyemediğini, 6 yaşındaki kızının da duyma yetisini kaybettiğini ifade etti.

Xedîce, çocuklarıyla beraber Tebqa kent merkezindeki Urûba okulunda yaşam mücadelesi veriyor.

Birçok kişinin kızlarını tedavi etmek için söz verdiğine dikkat çeken Xedîce, şimdiye kadar kimsenin sözünü yerine getirmediğini söyledi.

ANHA

Etiketler
Daha fazlası
Close