GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

İngiltere: 58 üniversitede grev

İngiltere’de üniversite çalışanları, maaş, çalışma koşulları ve emekli kesintilerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle üç günlük grev başlattı.

Londra Gazete’nin haberine göre,İngiltere’de 58 üniversitenin çalışanı, maaş, çalışma koşulları ve emekli kesintilerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle üç günlük grev başlattı. Grevi organize eden Üniversite ve Kolej Birliği (UCU) sendikası, düşük ücret, emeklilik kesintilerindeki anlaşmazlık ve „Kovid-19 salgını döneminde yönetilemez iş yüküyle mücadele için harekete geçilmesini“ talep etti.

UCU, son 12 yıl içerisinde enflasyon oranı altındaki zamlar nedeniyle yüksek öğrenim çalışanlarının ücretlerinde yüzde 20’lik bir kayıp olduğunu belirtiyor. Akademik kadrolardaki emekçilerin üçte birinin sınırlı süreli sözleşmelerle güvencesiz olarak istihdam edildiğine dikkat çeken sendika ayrıca cinsiyete bağlı ücret farkının yüzde 15 olduğunu ve üniversite çalışanlarının yaklaşık yarısının iş yükü kaynaklı stres belirtisi gösterdiğini söylüyor.

Grevden ülke genelinde 1 milyondan fazla öğrencinin etkileneceği tahmin ediliyor. UCU, üniversite çalışanlarının taleplerinin kabul edilmemesi durumunda bu üç günlük grevin başlangıç olduğunu ve grevin devam edeceği uyarısında bulundu. Ulusal Öğrenci Birliği (The National Union of Students) de söz konusu grevi desteklediklerini açıkladı. Birliğin yaptığı bir anket, öğrencilerin yüzde 73’ünün UCU’nun eylemini desteklediğini, yüzde 9’unun ise greve karşı çıktığını ortaya koydu.

Üniversite yönetimleri ise grevden memnuniyetsizliklerini dile getirerek çoğu personelin grevi desteklemediğini iddia etti!

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close