DÜNYAManşet

İngiltere Demir Yolu İşçileri Sendikası: Onlar masaya oturmuyorsa biz meydanlara çıkarız

Sınıf ve direnme dinamiklerinin son yıllarda artan direnişlerine tanıklık eden İngiltere’yi yeniden sıcak günler bekliyor.

İngiltere’de Demir Yolu İşçileri Sendikası (RMT) üyelerinin 26 Ağustos ve 2 Eylül tarihlerinde grev kararı almalarının ardından, Tren Makinistleri Sendikası (ASLEF) da grev kararı aldı.

İngiltere’de 2019’da başlayan salgının ardından, makinistlerin ücretlerinin dondurulduğunu açıklayan şirketler hâlâ zam yapmış değiller. Ülkede yüzde 10 civarında olan enflasyona rağmen ulaşım tekelleri yüzde 4 ücret zammı teklif ediyor. İşçiler ve sendika ise, en az yüzde 8 oranında zam ve geçmiş yılların telafisini talep ediyor.

ASLEF, 1 Eylül günü toplam 16 ayrı şirkette çalışan makinistlerinin greve gideceğini açıklarken, 2 Eylül günü de üyelerinin kesinlikle fazla mesai yapmayacaklarını duyurdu.

Sendika ve işçiler suçlanıyor

İngiltere’de defalarca uyarı grevi yapan ulaşım işçileri; enflasyon karşında üçretlerinin dondurulmasına defalarca isyan etti, insanca yaşanacak ücret talebini yineledi. 16 şirket adına görüşmeleri yürüten Demir Yolu Ulaştırma Grubu, tek tek şirketler ve hükümet ise, sendikanın yapılan yüzde dörtlük ücret artışına evet diyerek grev kararlarından vazgeçmeleri gerektiğini söylüyor.

ASLEF Genel Sekreteri Mick Whelan ise, “Hükümet ve şirketler bizimle bir masa etrafında toplanıp meseleyi konuşmaya yanaşmıyorlar. Bizimle görüşmüyorlar. Tren sürücülerimiz 4 yıldır ücret zammı almıyor. Daha fazla beklememizin bir anlamı yok. Onlar masaya oturmuyorsa biz meydanlara çıkarız” dedi.

Whelan, en son patronlarla 26 Nisan’da ve hükümet yetkilileriyle de 6 Ocak’tan bu yana hiçbir görüşme yapmadıklarını, hükümet ve şirketlerin görüşmelere yanaşmadıklarını belirtti. Sendika sekreteri;

Hükümet ve işveren temsilcileri ise hâlâ sendikanın masaya oturarak anlaşmayı imzalamaları gerektiğinden söz ediyor. Halbuki herhangi bir anlaşma ya da bir masa etrafında sendikanın dışında toplanma yanlısı olan kimse yok.“ diye söylenen yalanı deşifre etti.

Daha fazlası

İlgili

Close