DÜNYAManşet

İngiltere: göçmenlere elektronik cihaz takılacak

İngiltere devleti sığınmacıları Ruanda’ya geri gönderme kararından sonra, bir yıl sürecek yeni bir pilot programla onlara elektronik takip cihazları takacak

İngitere devleti, göçmenlere karşı insanlık dışı uygulamalarını her gün biraz daha yükseğe çıkarıyor. Uygulayacağı yeni program ile göçmenler GPS takip cihazları taşımasıyacak, hükümetin sınır dışı edilmekle karşı karşıya olanları kontrol etmesi, sokağa çıkma yasağı ve diğer kural ihlallerini daha doğru bir şekilde takip etmesi test edilmek hedefleniyor.
 
Göçün en ciddi sorumlularından biri olan, savaş finansörü ülkelerden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu politikanın Britanya’da yetkililer için “önemli bir zorluk” olan yasa dışı göç akınına yanıt olarak getirildiğini söyleyerek savundu.

Program raporunda ise tehlikeli rotalardan yapılan düzensiz göçte eşi benzeri görülmemiş bir artış yaşandığı ve bu durumun etkili göç kontrolünün işleyişinde önemli bir zorluk teşkil ettiği vurgulanıyor.
 
Hedef, Manş Denizi’nden ülkeye “Yasa dışı” giriş yapanlar

Bu tür rotaları kullanarak ada ülkesine giriş yapanların İçişleri Bakanlığı için “nispeten bilinmeyen bir grup” olduğunun altının çizildiği programda, sığınmacıların bireysel durumları ya da Birleşik Krallık’a seyahat etmek için kullandıkları rotalar hakkında “net bilgiye sahip değiliz” deniliyor.

Verilere göre 2022 başından beri 11 binden fazla göçmen ölüm pahasına kanal üzerinden İngiltere’ye giriş yaptı. Bu sayı bir evvelki seneye ait rakamların neredeyse iki katı. Geçen Kasım’da bir göçmen teknesinin alabora olması sonucunda 27 kişi hayatını kaybetmişti. 

İnsan hakları örgütlerinden programa kınama

Mülteci örgütleri ve insan hakları avukatları yeni izleme tedbirlerini kınayarak, güvenli bir sığınak arayan insanlara “suçlu muamelesi” yapıldığını belirtti. Ayrıca izleme ve kuralların, halihazırda ihlallere maruz kalan insanlar üzerinde potansiyel olarak yıkıcı etkileri olabileceği konusunda uyarıda bulundular.

Mülteci ve sığınmacılarla çalışan İngiltere merkezli Göçmenler Konseyi’nin yöneticisi Enver Solomon, “Bu hükümetin savaştan, kan dökülmesinden ve zulümden kaçan erkek, kadın ve çocuklara suçlu muamelesi yapmaya niyetli olması dehşet verici” dedi.

Programın Ruanda’ya gönderilmeye itiraz edenleri de kapsayacağı düşünülüyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) son olarak İngiltere ile Ruanda arasında yapılan sığınmacı anlaşması çerçevesinde yapılacak uçak seferlerinin askıya alınmasına karar vermiş ve cuma günü sığınmacıların bulunduğu ilk yolcu uçağı seferi iptal edilmişti. 

Daha fazlası

İlgili

Close