DÜNYAManşet

İngiltere’de hemşireler ilk kez greve çıkacak!

İngiltere genelinde hemşireler, ülke tarihinde ilk kez bu kış greve gidecek.

İngiltere’de hemşireleri temsil eden sendika olan Kraliyet Hemşirelik Koleji, ‘adil ücret ve personel güvenliği’ talebiyle bu kış greve gidileceğini duyurdu.

Kararın, ülkenin kamuya ait sağlık kurumu Ulusal Sağlık Hizmeti’ndeki (NHS) çalışanların çoğunluğundan destek aldığını belirten sendika, “Sektörel eylemin bu yılın sonunda başlayacağını, daha ayrıntılı planlama çıkacağını ve bunu da paylaşacaklarını” belirtti. Bu grev kararı, sendikanın 106 yıllık tarihinde ilki teşkil ediyor.

Acil servisleri veya yoğun bakım ünitelerini kapsamayacak olan grevden rutin randevuların etkilenmesi bekleniyor.

Rusya’ya dönük ağır yaptırımlar sonrasında Avrupa’da enerji krizinden en şiddetli etkilenen ülkeler arasında bulunan İngiltere’de hemşireler, alım gücünün düşmesi ve yüzde 12’yi aşan enflasyon nedeniyle zor durumda.

The Guardian gazetesine göre hemşirelerin aldığı yıllık 35 bin 680 pound ortalama maaş, enflasyon nedeniyle on yıl öncesine göre 3 bin pound eridi.

Sağlık Bakanı’ndan tepki

Öte yandan Sağlık Bakanı Steve Barclay, grevden rahatsız olduğunu söyledi. Twitter hesabından açıklama yapan Barclay, hükümetin ‘1 milyondan fazla NHS çalışanının maaşına geçen yılki yüzde 3’lük ücret artışıyla birlikte bu yıl en az 1400 pound zam yaptığını’ kaydetti.

Barclay, “Ancak sendikanın yüzde 17.6’lık maaş anlaşması talebi, kamu sektörü dışındaki milyonlarca insanın tipik olarak alacağının yaklaşık üç katı ve açıkçası makul veya karşılanabilir değildir” ifadelerini kullandı.

Eğitimciler de greve gidecek

Bununla birlikte İskoçya, İngiltere ve Galler’deki eğitimciler de yaşam koşullarının zorlaşması nedeniyle greve gitmeyi planlıyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın kasım ayı raporunda ülke ekonomisinin görünümü ‘çok zorlu’ olarak nitelendirilmiş ve uzun süreli bir resesyon öngörüsü yer almıştı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close