İŞÇİ SINIFIManşet

İngiltere’de kadın işçiler kazandı

İngiltere’de ASDA Süpermarket zinciri işçilerinin, eşit ücret mücadelesi kazanımla sonuçlandı.

İngiltere’de yüksek mahkemede görülen eşit ücret davasını kazanan işçiler, depo çalışanları ile market içinde çalışan işçilerin aldığı ücretin eşitlenmesinin önünü açtı. ASDA yönetimi ise, her şeyin henüz bitmediğini ve karara itiraz edeceklerini duyurdu.

Cuma günü, Yüksek mahkemedeki davayı kazanan market işçileri, ağırlıklı olarak erkeklerin çalıştığı depo işçilerinin aldığı ücreti almak istiyordu. Çoğunluğunu kadın işçilerin oluşturduğu market işçileri de depolarda çalışan işçilerin aldığı ücreti almasında emsal olacak bir davayı kazanmış oldu. Mahkeme başkanı, eşitsizliğin ortadan kaldırılması kararını verirken, ASDA yönetimi, kadınların daha az ücret almalar için elinden geleni yapacağını ilan etti.

Toplam 44 bin işçinin çalıştığı ASDA’da örgütlü olan GMB sendikası, önemli bir kazanım elde ettiklerini ve şimdi ASDA yönetiminin masaya oturması gerektiğini söyledi. Sendika yetkilileri, geriye dönük eşitsizlikleri de talep ettiklerini dile getirirken ASDA yönetimi ise bu davalarda harcadığı paralarla eşitsizliği çoktan ortadan kaldırma şansının olduğunu belirtti.

Bu kararın, Birleşik Krallık’ta emsal teşkil edeceği ve diğer süpermarketlerdeki ücret eşitsizliğinin son bulması için ilk adım olabileceği belirtiliyor.

Eşit işe eşit ücret talebi dünya çapında kadın işçilerin ve kadın örgütlerinin ilk sıralarda yer alan talepleri arasında. Bundan dolayı 10 Mart dünya çapında “Eşit işe eşit ücret günü” (Equal Pay Day) olarak anılıyor. Kadın işçiler gösteriler yapıyor. Equal Pay Day’de aynı işi ya da aynı değerde iş yapan kadın ve erkek arasındaki gelir farkı gözler önüne seriliyor ve bu eşitsizliğin değiştirilmesi talep ediliyor.

Daha fazlası

İlgili

Close