DÜNYA

İnşaat balonu şişmiş

Müteahhitler inşa halindeki daireleri çalışanları üzerine yaptırıp çektirdikleri kredi-paraları inşaatta kullanıyorlar.

inşaat balonu

HABER MERKEZİ- İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, gayrimenkul sektörüne ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Kentsel dönüşüm“ çalışmalarının arttığını söyleyen Erdoğanın şu sözleri kapitalizmin işleyişi ve sermaye dolaşımı açısından dünyanın her tarafında önemli bir sektör haline gelmiş inşaat alanındaki şişen balon gerçeğinin itirafıdır:

“Bol miktarda yeni bina yapımına şahidiz ama çok ilginç, satılık emlak… Ben bu kadar tebelaya ilk defa rastlıyorum. Doğru mu bilemiyorum. Yap-sat modeli dediğimiz tek inşaatlarda müteahhitler dairelerin satışlarını kendi elemanları üzerine yapıp kağıt üzerinde, kredi alarak inşaatları bitirme gayretinde” dedi.

Bu arada inşaat firmalarının çevirdiği dalaverayı da öğreniyoruz. Yaptıkları daireleri kendi çalışanları üzerinde alıp krediler çektiriyorlar ve bu kredi-parayı inşaatların ilerlemesi için kullanıyorlar!

Derler ya, ‘sıkıntı büyük’!

Erdoğan sıkıntının sebeplerinden birine de işaret ediyor:

“Rusya’yla krizi çözdük, bu sefer de Katar krizi geldi. Katar bizim için önemli, bir sürü işimiz var gerek inşaat sektöründe gerekse diğer sektörlerde. Ama Katar ile arası bozulanlarla da bizim çok ciddi işimiz var. Dolayısıyla bu da bizim yurtdışı müteahhitlik sektörümüzü ve buradaki işlerimizi etkileyecek; endişemiz yüksek”

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close