DÜNYAİŞÇİ SINIFI

İnşaat işçileri isyan etti

Hindistan’ın turistik bir bölgesinde lüks inşaatlarda kötü koşullarda çalıştırılan işçiler eylem yaptı.

gurugram-inşaat-işçileri-protesto

HABER MERKEZİ- Delhi’nin yakınlarında turistik bir bölge olan Gurugram (Gurgaon)’da Golf kortuna giden yol üzerinde bulunan Camellias şantiyesindeki lüks konut inşaatında çalışan işçiler bugün (Cuma) yaklaşık 1 saat süren öfkeli bir protesto gösterisi yaptı.

Kötü çalışma koşullarının düzeltilmesi, daha iyi yemeklerin çıkarılması, ulaşım sorununun çözülmesi ve fazla mesai ücretlerinin ödenmesi talepleriyle eylem yapan işçiler, yönetim ofisinin camlarını aşağıya indirip mobilyaları tahrip etti.

100’ün üzerinde polisin gelmesiyle gerilen ortamda, işçiler polislerin üzerine yürüdü, onları pasifize etti. Polis kararlı ve öfkeli işçiler karşısında öylece beklemek zorunda kaldı.

2000 civarında işçi çalıştıran Leighton İndia Contractors Private Limited şirketi yöneticileri işçileri yatıştırmaya, sorunları konuşarak halletmeye çağırdı.

İsyan eden işçiler “daha önce yemekler için aylık ücretlerimizden 600 Rs kesiliyordu. Şimdi 900 Rs kesiliyor. Ama hala aynı menü çıkıyor! Ana menü yine patates! Vejetaryan olmayan yemekler istiyoruz!“ şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Tıpkı yemekler için olduğu gibi işçileri eve taşıyan servisler için de aylık ücretlerden kesinti yapılıyor. Böyle olmasına rağmen işçiler otobüs sayısının yeterli olmadığını, paydos ettiklerinde eve gitmek için saatlerce servis beklediklerini söylüyorlar.

İşçilerin isyanı karşısında -polis desteği de iş görmeyince- şirket yöneticileri “yemek sorunlarının 48 saat içinde çözüleceği, haftada en az bir defa vejetaryan olmayan yemek çıkarılacağı ve otobüs sayısının 15’ten 20’ye çıkarılacağı “ sözünü vermesiyle eylem sonlandırıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close