DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

İnşaat işçileri New York sokaklarında ‘ben de varım’ dedi

Binlerce işçi sendika düşmanı ırkçı patron Stephen Ross’u protesto etti

HABER MERKEZİ– ABD’de binlerce işçi New York sokaklarında protesto gösterisi düzenledi.

Geçtiğimiz Nisan ayında “Daha iyi çalışma koşulları” için New York’ta gösteri düzenleyen işçilerin hedefinde bu kez “The Related Cos.” inşaat şirketinin aynı zamanda Miami Dolphins futbol takımının sahibi Stephen Ross vardı.

“Ulusal Futbol Ligi” binası önünde yapılan protestoyu tetikleyen S. Ross’un Lig bünyesinde oluşturulan ve “Futbolcular arasında yaygın olarak görülen sosyal sorunların ele alacak” olan “Sosyal Adalet Komitesi”ne dahil edilmesi oldu.

“Ross komiteden çıkarılsın” diye haykıran işçiler aynı zamanda bu ırkçı patronun sendika düşmanlığını teşhir etti.

Stephen Ross, şirketinin New York’taki 20 milyar dolarlık “Hudson Yards” projesinde çalışan sendikalı işçilere yönelik saldırı başlatmış ve bu yılın başlarında “Sendikalı işçiler 100 milyon dolarlık açık vermemize sebep oldu” gerekçesiyle şikayet etmişti. İlk etabı tamamlanan projenin ikinci etabında sendikasız işçi çalıştırmak isteyen Ross’a karşı işçiler “Ben de varım” dedi.

new york inşaat işçileri protestosu

“Ulusal Futbol Ligi” binasının bulunduğu alanı trafiğe kapatan işçilere polis müdahale etti, en az 37 işçinin gözaltına alındığı bildirildi.

“New York’un kalbi olacak mega-proje” olarak tanımlanan Hudson Yards projesi, alışveriş, yemek, eğlence merkezi olarak inşa ediliyor.

Sendikalı inşaat işçileri, Ross’un sahibi olduğu “Related” şirketinin yürüttüğü tüm projelerin şantiyelerinde sendikalı işçilerin atıldığını, göçmen işçilere ve kadın işçilere yönelik ırkçı ve cinsiyetçi saldırıların yoğun olarak yaşandığını belirtiyorlar.

Kaynak: Crainsnewyork.com

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close