İŞÇİ SINIFIManşet

İran’da 10 bin rafineri işçisi grevde

Çalışma ve yaşam koşullarının değişmesi için sık sık grev yapan rafineri işçileri dev grev dalgası başlattı

Çalışma ve yaşam koşulları için grevi bir işçinin ölmesi tetikledi.İran’ın Güney Pars gaz sahalarındaki büyük rafinerileri ve endüstriyel projelerinde çalışan yaklaşık 10 bin işçi, fiili grev yaparak iş bıraktı. İşçiler, ücretlerin geç ödenmesini, düşük ücretleri, iş güvenliğinin olmaması ile kötü çalışma ve yaşam koşullarını protesto ediyor. Ayrıca işçilerin 50 derece sıcakta çalıştıkları da kendii açıklamaları arasında.

Sık sık ücretlerinin geç ödenmesi sonucu greve giden rafineri işçileri, bu kez bir dizi rafineri ve yükleniciyi etkileyen dev bir grev dalgası başlattılar. Greve on bin işçinin katıldığı söylrniyor.

Grevciler inşaatçılar, elektrikçiler, kaynakçılar, boru tesisatçıları ve istihdam büroları için çalışan diğerleri ile dünyanın en büyük doğal gaz sahasındaki endüstriyel projelerde çalışan ustalardan oluşuyor. Ayda 20 gün iş, on gün izin şeklinde vardiyalı olarak çalışıyorlar ve vardiyadayken işyerine yakın yurtlarda kalıyorlar. Şimdi ise, 20 günlük vardiya sistemiyle çalışmayı reddediyorlar.

İş cinayeti sonucu başladı

Grev dalgası, Mahshahr petrokimya kompleksinde taşeron bir işçi Ebrahim Arabzadeh’in 28 Temmuz’da işyerindeki ısı yüksekliği nedeniyle ölmesi üzerine başladı. İşçiler, müteahhit firmalara taleplerinin bir listesini sundu. 1 Ağustos Cumartesi günü 10 bin işçi greve çıktı, 2 bini gaz sahalarını tamamen terk etti ve eve döndü, birçoğu müteahhitlerin ofislerinin dışında toplandı.

IndustriALL Küresel Sendikası’nın İran üyesi olan İran Mekanik ve Metal İşçileri Sendikası, eylemin ölçeğinin, işçilerin çeşitli tavizler kazanma ve muhtemelen büyük sanayi sitelerinde temsil edilme şansı olduğu anlamına geldiğini duyurdu.

Grev devam ederken, diğer rafineri ve petrokimya komplekslerindeki işçilerin de greve katılması bekleniyor. Protestolar ise 4 Ağustos’ta orta İran’daki İsfahan rafinerisine ve kuzeydoğudaki Meşhed’e sıçradı.

Daha fazlası

İlgili

Close