İŞÇİ SINIFIManşet

İran’da 20 binden fazla petrol işçisi grevde

İran’da petrol işçilerinin “14 gün çalışma 14 gün izin” talebiyle başlattığı grev altıncı gününe girdi.

İşçilerin „14 gün çalışma 14 gün izin“ talebi ve Reisi sonrası yapılacak seçimlerde “Bu rejime oy yok” çağrısı öne çıkıyor.

İran işçi sınıfı içersinde mücadele deneyimi güçlü bir bölük petrol işçileri. En karanlık dönemlerde dahi direnişleri ile gündemde oldular. Ve O’nlar bir kez daha grevdeler. Binlerce petrol işçisi çalışma koşullarının iyileştirilmesi için iş bıraktı. İşçiler, 28 Haziran seçimleri için ise “Bu rejime oy yok” çağrısı yaptı.

Bu anlamda grev ağır çalışma koşullarına karşı bir direniş olmanın ötesine geçmiş durumda. İran Emek Konfederasyonu sözcüsünün dediği gib: “Halk, özellikle işçi sınıfı rejimi çoktan geride bıraktı. Bütün baskılara rağmen rejimi devirmeye kararlı bir halk var. Ama yavaş ama hızlı. Bu süreç ilerliyor”

İran Petrol İşçileri Örgütlenme Konseyi’nin açıkladığı rakamlara göre 90’a yakın petrol ve gaz şirketinde çalışan 20 binden fazla işçi greve katıldı. Grev petrolde özellikle proje bazlı çalışan işçilerin başlattığı fabrika demir-çelik fabrikasında çalışan işçilere de yayıldı.

Ağır koşullarda çalışan petrol işçilerinin grevinde “14 gün çalışma, 14 gün izin” en acil talep olarak öne çıkıyor. İşçilerinin kaldığı yurtların koşullarının iyileştirilmesi, yemekhanede yemek kalitesinin yükseltilmesi, yurtlarda ve iş yerinde tuvalet ve banyoların hijyenin sağlanması, elli dereceye kadar çıkan sıcaklarda çalışma ortamlarında gerekli soğutma ekipmanlarının yerleştirilmesi ve işçilerin güvenliği de dahil olmak üzere yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi diğer talepler arasında.

“Rejime oy yok çağrısı”

“14-14” Kampanyası yürütücüsü işçiler yaptıkları açıklamada: “Petrol işçilerinin hakları onlarca yıldır müteahhit mafyasının pençeleri altında eziliyor. Bu önemli sektörde en alışkın olduğumuz şey zor koşullarda çalışıp, hakkımızı almamamız olmuştur. Mücadelemizin en önemli noktalarından biri de çalışma ortamlarımızın kışlaya dönmüş olması ve baskının had safhaya ulaşmış olmasıdır. Biz petrol işçileri hiçbir zaman hükümetin bütçe planlarında yer almadık. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi artık yeter! Bu esarete boyun eğmeyeceğiz! Bu kölece çalıştırma koşullarına boyun eğmeyeceğiz! Bu koşullar doğrudan hükümete bağlıdır. O yüzden tekrar edelim, bu rejime oy yok. Hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz.

“Birliğimiz zafere götürecek”

Petrol İşçileri Örgütlenme Konseyi de greve çıkmayan tüm işçileri greve çağıran bir açıklama yaptı:

Tüm işçileri bu greve katılmaya davet ediyoruz. Bu grev şu ana kadar patronlar üzerinde ağır bir baskı yarattı. Bizim istediğimiz, grevin ülke çapına yayılması. Bazı yerlerde meslektaşlarımız tehdit edildi. Edinilen bilgiye göre, bu grev sırasında Bahrami Forman ve Mohammad Rahimi, ‘Gol Gohar Demir Çelik’ fabrikasının güvenliği tarafından tutuklandı ve kendilerinden hâlâ haber alamıyoruz. Bu iki arkadaşımızın derhal serbest bırakılmaların istiyoruz. Zaferimizin sırrı birliğimizdedir. Haklarımızı birlikte arayalım.” denildi.

Daha fazlası

İlgili

Close