DÜNYAManşet

İran’da Kürdistan eyaletleri başta olmak üzere, kentlerde mücadeleyi büyütme çağrıları vardı

Yapılan çağrılar ve dün yapılan eylemler yer yer geri çekilen Halk Hareketi’nin yeni mücadele dinamikleri biriktirdiğini gösterdi.

Mahsa Jina Amini’nin ölüm yıl dönümünde dün İran’da Mahsa Jina Amini’nin mezarının bulunduğu il Saqqez ili ve Kürdistan’ın bir çok kentinde, Batı Azerbaycan ve İlam’da esnaflar kepenk indirdirerek sokaklara çıktı.

Avrupa’nın yine bir çok kentinde Kürt Kadın Hareketi’nin çağrısıyla kadınlar “Jin Jiyan Azadi“ sloganıyla sokaklardaydı.

İran’ın Evin Cezaevi’nde tutuklu bulunan 7 siyasi kadın tutuklu, Mahsa Jina Amini öldürülmesi ve “Jin, jiyan, azadî” isyanının yıldönümü nedeniyle cezaevi avlusunda 14 Eylül’den bu yana oturma eylemi gerçekleştirdiklerini duyurdu. Tutsaklar, Azadeh Abedini, Sepideh Qalian, Şakila Monfared, Golrokh Iraei, Narges Mohammadi, Mahbobeh Rezaei ve Vida Rabbani eylemlerini insan hakları savunucusu Narges Mohammadi’nin dijital medya hesabından paylaştıkları bir mesaj ile açıkladı.

Örgütler, sendikalar, öğretmenler öğrenciler; “Değişim ve Devrim“ dedi

Petrol İşçileri Konseyi, Kermanşah Elektrik ve Metal Sendikası, Alborz İnşaat Boyacıları Sendikası Çelik İşçilerinin Bağımsız Sesi, İran Yazarlar Birliği yaptıkları açıklamada “Kadın, Yaşam, Özgürlük’ isyanı, İran halkının bu dönemde yoksulluğa ve her türlü ayrımcılığa, özellikle cinsiyet ayrımcılığına ve kadınlara karşı düzenlenen gerici yasalara karşı 40 yılı aşkın mücadelesinin meyvesi. Bu süreçte 10 binlerce kişi hapsedildi veya hükümet tarafından öldürüldü” denildi.

Birçok örgüt, konsey, konfederasyon ve bağımsız sendika yayınladığı açıklamalarda sokaktaki mücadeleyi büyütmeye çağırdı. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve birçok grubun yanı sıra işçi komiteleri ve konseyleri de açıklamalar yayınladı. 16 Eylül’ü “Devrimin başlangıcı“ olarak adlandırdılar.

Yapılan açıklamaların ortak noktası; tüm baskı ve katliamlar rağmen devrime ve değişime olan umudun büyütüldüğü, bir adım bile geri atılmadığı değerlendirmeleri oldu.

Yapılan çağrılar ve dün yapılan eylemlerin sloganları yer yer geri çekilen ve sönümlendi yanılgısı yaratan Halk Hareketinin aslında içten içe nasıl kor gibi yandığını, mücadele dinamiği biriktirdiğini gösterdi. Kadınlar başta olmak üzere, bölge ve dünya çapında yarattığı etkinin devam ettiğini de.

Daha fazlası

İlgili

Close