İŞÇİ SINIFIManşet

İran’da ülke çapında sözleşmeli işçilerin grevi

İşçiler taşeron sisteminin kaldırılması, iş güvenliği, çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

İran’da petrol sektöründe çalışan işçiler yıllardır dünya çapında taşeron sistemi, güvencesiz çalışmaya karşı mücadeelenin en önemli bileşenlerinden, öncü bölüklerinden oldu.

Haziran başından beri yüzlerce sözleşmeli işçinin, taşeron sisteminin kaldırılması, iş güvenliğinin sağlanması, çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi gibi taleplerle başlattıkları iş bırakma eylemi yeniden ülke geneline yayılıyor.

19 Haziran’da Buşehr eyaletine bağlı Aseluye kentindeki enerji tesisinde başlattıkları protesto ve grev dalgasına şu ana kadar en az 20 taşeron şirkette çalışan petrol işçisi katıldı.

Dünyanın en büyük doğal gaz sahalarından Güney Pars gaz sahalarındaki büyük rafinerilerde ve petrol projelerinde çalışan binlerce işçi, grev dalgasına katılarak iş bıraktı.

 

30 Haziran’a kadar süre verildi

“1400 Kampanyası” olarak adlandırılan grevlerde işçiler, taşeron sistemini, ücretlerin geç ödenmesini, düşük ücretleri, iş güvenliğinin olmamasını ve kötü çalışma ve yaşam koşullarını protesto ediyor. İşçiler, 20 gün iş, 10 gün izin şeklindeki vardiya döngüsüyle çalışma sisteminin de değişmesini istiyor.

İşçileri temsil eden “Sözleşmeli Petrol İşçileri Protestolarını Düzenleme Konseyi” tarafından 20 Haziran’da yapılan açıklamada, Aseluye’de başlayan grev, “Rafineri, petrokimya ve enerji santrallerinde çalışan işçilerin talepleri karşılanana kadar devam edecek olan ülke çapındaki grevin bir parçası” olarak nitelendirildi.

Güney Pars’ta çalışan işçiler, Mahşehr Limanı’ndaki Güney Tahran Şirketi işçileri, Aseluye’de çeşitli petrol şirketlerinde çalışan işçiler, Abadan’daki petrol rafinerisinde çalışan taşeron işçiler, Demavend Petrokimya Şirketinin işçileri, İsfahan’daki Keyhan Pars Şirketi işçileri gibi ülke çapındaki diğer birçok rafineri, petrokimya ve enerji santrali çalışanları da greve katıldı.

Sözleşmeli Petrol İşçileri Protestolarını Düzenleme Konseyi ise işçilerin grevinin “Bir uyarı grevi” olduğunu ve 30 Haziran’a kadar taleplerin karşılanmaması halinde ülke genelinde genel greve gidebileceklerini açıkladı.

 

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close